Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdzie się schronić? Straż Pożarna przedstawiła aplikację

Gdzie się schronić? Straż Pożarna przedstawiła aplikację fotolia.pl

W czwartek 6 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiono wyniki inwentaryzacji budynków przeprowadzonej przez Państwową Straż Pożarną. Efektem jest powstanie aplikacji SCHRONY pokazującej, gdzie można ukryć się w razie niebezpieczeństwa.

Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju, stanowiących własność instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz należących do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Sklasyfikowano je jako 3 typy budowli ochronnych – schrony, ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). 

W procesie inwentaryzacji uwzględniono obiekty ogólnodostępne obejmujące w szczególności: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, np. między budynkami, istniejące budowle umocnione (np. elementy dawnych fortyfikacji).

Według szacunków Straży i MSWiA, profesjonalne schrony mogą pomieścić w sumie ponad 300 tysięcy osób; miejsca ukrycia dają schronienie ponad milionowi osób, a sumarycznie wszystkie obiekty ochronne – około 49 milionom ludzi.

Efektem inwentaryzacji jest darmowa aplikacja SCHRONY, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem www.schrony.straz.gov.pl. Dostęp do niej jest możliwy zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Zawiera ona mapę kraju, na której zaznaczono miejsca, w których znajdują się obiekty ochronne.

Zgodnie z przyjętymi założeniami budowla ochronna to budynek lub zespół budynków, który został zaprojektowany i wybudowany w celu ochrony osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innego wartościowego mienia przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń. Budowle ochronne są podzielone na dwa rodzaje: schrony i ukrycia.

Schron jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron. Ukrycia podzielne są na trzy kategorie.

Natomiast miejsca doraźnego schronienia (MDS) to tzw. rozwiązania osłonowe. W ramach takich rozwiązań wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie skutecznej ochrony np. przed niebezpieczeństwami związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Śr., 12 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński