Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W 6 numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA…

W 6 numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA… .

Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA od 1990 roku dostarcza fachową wiedzę niezbędną urzędnikom w codziennej pracy. W całości poświęcony jest problemom jednostek samorządu terytorialnego. 25 marca ukaże się kolejny numer WSPÓLNOTY, w którym znajdą Państwo m.in.:

Bezpartyjni i Samorządowcy chcą być nową siłą polityczną w parlamencie. – Na Dolnym Śląsku jesteśmy w koalicji z PiS, byliśmy w koalicji z PSL, Nowoczesną, współpracowaliśmy Lewicą, a w Lubuskiem jesteśmy obecnie w koalicji z Platformą Obywatelską. Koalicje, które zawieramy, są pragmatyczne – mówi w dużym wywiadzie Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego

Czekając na pospieszny. Pasażerów w pociągach przybywa, jednak inwestycje w infrastrukturę idą powoli. Zapowiadany od ponad czterech lat program Kolej Plus wciąż pozostaje w fazie projektowej. Niektóre samorządy próbują przywracać połączenia własnymi siłami. 

Ograniczenia w rozwoju terenów niezurbanizowanych. Spadki wpływów z podatku rolnego, brak odpowiednich rekompensat i niejasna struktura własnościowa działek – to tylko kilka z wielu przeszkód dla rozwoju i inwestowania na terenach wiejskich – pisze Tomasz Telesiński, dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Pieniądze na ratowanie zabytków. Zasady udzielania dotacji na zadania inwestycyjne przy zabytkach w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przybliża Dawid Czesyk, członek Kolegium RIO w Szczecinie

Jak przetrwać kontrolę w urzędzie i spółce komunalnej. Zarządy spółek, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci muszą być przygotowani na kontrole. Każda organizacja powinna wiedzieć, jak przygotować się do kontroli oraz co wolno kontrolerom. Nadużycia zdarzają się po obu stronach. 

BHP przy pracy zdalnej. 7 kwietnia 2023 r. przepisy dotyczące telepracy zostaną zastąpione regulacjami, które na stałe wprowadzą możliwość wykonywania pracy w formie zdalnej. Trzeba podjąć działania, które pozwolą tak ją zorganizować, aby była bezpieczna dla zdrowia i życia pracowników. 

Problemy z nadzorem nad samorządem – świadectwem słabości państwa. W ostatnich latach NIK informowała o nieefektywności nadzoru wykonywanego przez wojewodów i RIO. Dlatego zasadny staje się postulat odnowienia prawa samorządu terytorialnego. Samorządowi trzeba nadać nowy blask. Rozmawiamy z Grzegorzem Kubalskim, zastępcą dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.

Nauka na trudne czasy. Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości” w Lublinie szukaliśmy odpowiedzi na pytania o polską szkołę. W numerze duża relacja z tego wydarzenia. 

Dywersyfikacja paliwowa w krośnieńskiej elektrociepłowni. Elektrociepłownia Krosno, wchodząca w skład Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, to dobry przykład zmian i przeobrażeń, jakie przeszła lokalna kotłownia węglowa, aby sprostać rosnącym wymaganiom środowiskowym oraz kryzysowi energetycznemu.

Od miasta dla pracownika. Gorzów Wielkopolski realizuje innowacyjny projekt najmu mieszkań. To odpowiedź na głosy przedsiębiorców. Miasto wytypowało ze swojego zasobu 100 lokali do remontu, który przeprowadzą pracodawcy. Mieszkania będą mogli przekazać swoim pracownikom. 


W Piśmie Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych, skupiamy się na aspektach ekonomiczno-finansowych, poruszamy tematy ustroju samorządu, finansowania i organizacji oświaty, zagadnień dotyczących gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa oraz ekologii czy innowacji w samorządach. Publikujemy artykuły, które pomagają  czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i unikać błędów nierzadko skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi. WSPÓLNOTA w każdym wydaniu prezentuje liczne opinie i doświadczenia samorządowców z różnych jednostek ukazując, na jakie problemy natrafiają oni w swej codziennej pracy oraz jak sobie z nimi radzą. 

www.wspolnota.org.pl

Śr., 22 Mrz. 2023 0 Komentarzy
Redaktor