Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postawa różnych krajów wobec wojny w Ukrainie – co o tym sądzą Polacy?

Postawa różnych krajów wobec wojny w Ukrainie – co o tym sądzą Polacy? fot.canva

24 lutego 2023 minęła pierwsza rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Stało się to okazją do zadania badanym pytania o ocenę dotychczasowej postawy różnych krajów wobec toczącego się konfliktu. Na potrzeby sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej ograniczono się do kilku państw, które odgrywały szczególnie istotną rolę we wspieraniu Ukrainy – jak Stany Zjednoczone czy Polska – bądź zajmowały wobec wojny kontrowersyjne stanowisko, jak Niemcy czy Węgry.

Z zebranych danych wynika, że najwięcej ocen pozytywnych zdobyła postawa samej Polski (90%), w dalszej kolejności Stanów Zjednoczonych (82%), a następnie Wielkiej Brytanii (65%) – wszystkie te kraje aktywnie wspierały Ukrainę od pierwszych dni inwazji.

W przypadku pozostałych państw oceny krytyczne przeważały nad przychylnymi. Jak czytamy- najgorzej ocenione zostały Węgry (54% głosów negatywnych i zaledwie 8% pozytywnych), których opór przeciw sankcjom wymierzonym w Rosję czy przeciw wspieraniu Ukrainy nadwątlił bliskie wcześniej relacje między naszymi krajami. W drugiej kolejności najwięcej ocen krytycznych zdobyły Niemcy (43% wobec 22% pozytywnych), którym wielokrotnie zarzucano niezdecydowanie, powiązania z Rosją czy wspieranie Ukrainy w stopniu nieodpowiadającym ich potencjałowi gospodarczemu. W odniesieniu do dwóch pozostałych krajów naszego zestawienia – Francji i Turcji – oceny negatywne już w mniejszym stopniu przeważały nad pozytywnymi, a w ogólnym rozrachunku dominowały odpowiedzi neutralne – „ani dobrze, ani źle” (32% w przypadku Francji i 31% w przypadku Turcji).

Źródło: CBOS

Wt., 7 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła