Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy opłacenie faktury po terminie jest wykorzystaniem dotacji niezgodnie z przeznaczeniem? RIO wyjaśnia

Czy opłacenie faktury po terminie jest wykorzystaniem dotacji niezgodnie z przeznaczeniem? RIO wyjaśnia fot.pixabay

Problematykę związaną z pokrywaniem ze środków pochodzących z dotacji oświatowej należności z przekroczeniem terminu wynikającego z zaciągniętego zobowiązania wyjaśniała gdańska Regionalna Izba Obrachunkowa.

RIO wskazała, że dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem nie została zdefiniowana wprost. Zgodnie z art. 251 ust. 4 ustawy o finansach publicznych, wykorzystanie dotacji następuje przez zapłatę za zrealizowane zadania, na które dotacja była udzielona. Wykorzystanie niezgodnie z przeznaczeniem to zapłata za zadania inne niż te, na które dotacja została udzielona.

Izba powołała się również na wyrok NSA z 02.04.2014 r., sygn. II GSK 159/13, gdzie wskazano, że jeżeli środki finansowe przekazane w formie dotacji zostaną przeznaczone na inny cel niż wskazany w umowie, zachodzi wtedy sytuacja, o której mowa w art. 169 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, czyli wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem.

Oznacza to, że zapłata za zrealizowane zadanie po upływie terminu zapłaty wynikającego z wcześniej zaciągniętego zobowiązania nie może zostać zakwalifikowana jako wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, jeżeli została wydatkowana na cele, na które została udzielona.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z 10.02.2023 r., znak: RP/063/92/4/2023

Źródło: bip.gdansk.rio.gov.pl 

Śr., 8 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak