Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Już w czerwcu VII edycja Kongresu Perły Samorządu

Już w czerwcu VII edycja Kongresu Perły Samorządu fotolia.pl

To już jedenasta edycja rankingu Perły Samorządu. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi na odbywającym się 1 i 2 czerwca br. Kongresie Perły Samorządu, organizowanym wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Urząd Miasta Gdyni.

Dyskusje podczas Kongresu Perły Samorządu będą w istotnym stopniu skupione na finansach. Aby realizować swoje zadania oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, samorządy muszą dysponować odpowiednimi środkami. Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat sprawiły, że stało się to szczególnie trudne. Kongres będzie okazją do dyskusji na temat wyzwań i niezbędnych zmian. Jak co roku, obok samorządowców, w wydarzeniu udział wezmą również przedstawiciele administracji centralnej, a także eksperci.

Główne obszary tematyczne Kongresu będą pokrywać się z tymi, które znajdują się w centrum uwagi władz samorządowych i lokalnych społeczności. Podczas spotkania uczestnicy porozmawiają o sprawach fundamentalnych – dochodach własnych samorządów, dotacjach i subwencjach oraz funduszach europejskich. Gdzie można szukać pieniędzy, jeśli w kasie ich nie ma?

Osobny wątek będzie dotyczył szpitali oraz ich kondycji finansowej i w tym kontekście prowadzenia bieżącej działalności. Zarządzający szpitalami oraz odpowiadający za ich funkcjonowanie codziennie muszą stawiać czoła wyzwaniom finansowym i organizacyjnym. Czy i jakie nowe rozwiązania są potrzebne?

Kolejnym tematem będzie sytuacja w oświacie i finansowanie edukacji. Pytanie, jak jest, a jaka powinna być rola samorządów. Co w systemie oświaty można w krótkim czasie zmienić, również w kontekście zmian demograficznych i napływu uchodźców z Ukrainy, na co postawić w długofalowej perspektywie?

Na Kongresie Perły Samorządu nie zabraknie również tematyki związanej z energetyką. Będzie on okazją do wymiany doświadczeń związanych z walką z wysokimi cenami. Co można zrobić, aby zmniejszyć wydatki? Co dalej z transformacją energetyczną i termomodernizacją? To niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone.

Kolejnym ważnym obszarem będzie współpraca z przedsiębiorcami i inwestorami. Zmiany w gospodarce, również tej globalnej, przyniosły nowe wyzwania ale i otworzyły przed Polską nowe szanse. Na jakie procesy w świecie biznesu i gospodarki samorządowcy powinni zwrócić szczególną uwagę?

Jak co roku w Gdyni oprócz nagród dla najlepszych gmin i włodarzy w rankingu Perły Samorządu wręczone zostaną wyróżnienia w rankingu Skarbnik Samorządu oraz w konkursie Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie: www.gazetaprawna.pl

Patronat instytucjonalny nad tym wydarzeniem sprawuje Związek Powiatów Polskich.

Wt., 21 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska