Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich

Obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich fotolia.pl

W dniach 16 i 17 stycznia br. w Luboniu pod Poznaniem odbyło posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich. Przedmiotem obrad były najważniejsze aktualnie sprawy dla samorządów, nie tylko powiatowych.

Działalność ZPP
Przedstawiciele Związku aktywnie uczestniczyli w pracach legislacyjnych, w Zespołach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spektakularną i skuteczną akcją były działania podjęte przez Związek w zakresie nowelizacji ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej. Prawnicy ZPP uzgodnili projekt nowelizacji z przedstawicielami Sejmu RP, a nowelizacja korzystna dla samorządu powiatowego, racjonalizująca wydatki z tytułu funkcjonowania ustawy, stanie się jeszcze w lutym przedmiotem obrad parlamentu.

Obrona sądów rejonowych w sposób racjonalny
W ostatnich tygodniach wiele samorządów powiatowych protestowało przeciwko projektom likwidacji 115 małych sądów rejonowych. Zarząd poświęcił przedyskutowaniu tej kwestii sporo czasu. Większość wypowiedzi zmierzała do tego, że samorządy powinny obserwować uważnie działania ministra sprawiedliwości, który na spotkaniach dla poszczególnych regionów przedstawia planowane zmiany jako sposób usprawnienia pracy sądów i zwiększenia ich skuteczności. Co do sposobu organizacji sądów rejonowych członkowie zarządu przytaczali sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie dla całego obszaru kraju istnieje jeden sąd rejonowy oraz jego oddziały. Padła propozycja, aby uczynić podobnie w powiatach – jeden sąd rejonowy w województwie i jego oddziały w każdym powiecie. W wyniku dyskusji zarząd ZPP postanowił uważnie obserwować poczynania ministerstwa sprawiedliwości oraz przygotować solidne i uzasadnione propozycje na zapowiedziane spotkania ministra Gowina z Zarządem Związku Powiatów Polskich.

Usprawnić funkcjonowanie powiatowej inspekcji sanitarnej
Z kolei zarząd przyjął stanowisko w sprawie koniecznych zmian w funkcjonowaniu powiatowej inspekcji sanitarnej i uporządkowanie jej funkcjonowania poprzez  ostateczne i jednoznaczne zespolenie inspekcji sanitarnej z samorządem powiatowym oraz finansowanie z dochodów budżetu powiatu, np. ze zwiększonych dochodów z tytułu podatku PIT.

Brak zgody na radykalne zniany wysokości rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej
Stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w części dotyczącej rezerwy subwencji oświatowej. Czytamy w nim m.in.: „Rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej spełnia bardzo ważne zadanie, szczególnie podczas sytuacji kryzysowych. To między innymi z niej samorządy finansują szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych – powodzi, huraganów itp. Rezerwa ta bywa także źródłem dofinansowania wzrostu zadań szkolnych, które nie są przewidziane w algorytmie oraz jego wagach, tj. zakupu wyposażenia do nowobudowanych sal lekcyjnych i gimnastycznych, wzrostu zadań w trakcie roku z tytułu wzrostu liczby uczniów”. W związku z tym Zarząd w swoim stanowisku opowiedział się przeciw całkowitej likwidacji rezerwy i utrzymanie jej wysokości co najmniej 0,4 proc. części oświatowej subwencji ogólnej.

Prawo farmaceutyczne – skuteczne zapewnienie mieszkańcom dostępu do leków
Zarząd przyjął także stanowisko w sprawie nowelizacji Prawa farmaceutycznego w części dotyczącej zadań powiatu. Istotą problemu jest zapewnienie mieszkańcom dostępności świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Obecnie system ten nie funkcjonuje w pełni skutecznie, zatem Zarząd ZPP proponuje, aby przekazać zadanie publiczne, dotyczące zapewnienia dostępności do aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy - do wykonywania przez samorząd aptekarski.  Taka zmiana powinna się przyczynić do zapewnienia mieszkańcom lokalnych społeczności rzeczywistego, a nie tylko iluzorycznego dostępu do leków.  

Nie dla zmian w ubezpieczeniach podmiotów leczniczych, generujących olbrzymie koszty
W kolejnym stanowisku, w sprawie zmian przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń podmiotów leczniczych, nie zgadzając się z zapisanymi w ustawie o działalności leczniczej, mogącymi generować ogromne koszty z tytułu wprowadzenia nowego ubezpieczenia.

Inne sprawy, poruszone przez Zarząd
Zarząd ZPP zapoznał się także z ofertą współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Niepublicznych Szpitali Samorządowych i postanowił o przygotowaniu na kolejne posiedzenie odpowiedniego porozumienia w tej sprawie.

Nowelizacja w dniu 4 września 2010 r. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wprowadziła przepadek na rzecz powiatu pojazdów usuniętych z drogi, a nieodebranych w terminie generuje liczne problemy nie tylko praktyczne, ale także i prawne.

Na prośbę zarządu została także przedstawiona aktualna informacja o stanie sprawy dotyczącej karty pojazdu, a także członkom Zarządu zostało przekazane stanowisko konferencji samorządowej zorganizowanej w dniu 10 stycznia 2011 r. przez Klub Parlamentarny „Prawo i Sprawiedliwość”.

Oprócz spraw bieżących Zarząd Związku Powiatów Polskich omówił rolę samorządu powiatowego jako struktury integracji lokalnej i promocji kultury solidarności.

Gośćmi Zarządu byli prof. Jerzy Stępień, prezes Waldemar Rataj i prof. Antoni Kamiński – Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono, Barbara i Tomasz Sadowscy, reprezentujący Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka”. Przedstawiono doświadczenia Fundacji w tworzeniu powiatowych strategii przedsiębiorczości społecznej – studium przypadku powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Przyjęte stanowiska:

  1. Stanowisko w sprawie nowelizacji Prawa farmaceutycznego w części dotyczącej powiatu.
  2. Stanowisko w sprawie koniecznych zmian w funkcjonowaniu państwowej inspekcji sanitarnej.
  3. Stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w części dotyczącej rezerwy subwencji oświatowej.
  4. Stanowisko w sprawie zmian przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń podmiotów leczniczych.

     
Śr., 18 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun