„Kto oprócz pani Prezydent korzystał z noclegów w hotelu, opłaconych przez Gminę, a więc za czyj pobyt, oprócz pobytu Prezydenta Miasta, zapłacili podatnicy?”, „Czy oprócz pani Prezydent w pokoju nikt nie był zameldowany i nie chodzi tylko o urzędników?” – z takimi zagadnieniami mierzył się wrocławski WSA i orzekł, że … takie informacje stanowią informację publiczną!
Sąd ocenił, że żądane przez stronę informacje są w istocie informacją publiczną, bowiem związane są z wydatkami ponoszonymi przez urząd miasta, a więc finansowanymi ze środków publicznych. Są to informacje o sposobie wydatkowania środków publicznych przez JST w myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W stanie faktycznym sprawy, organ w wiadomości e-mail poinformował wnioskodawcę, że prezydent nocowała w pokoju dwuosobowym. Skarżąca uznała taką odpowiedź za niepełną i wymijającą, gdyż nie wyjaśniono, jaka osoba, oprócz prezydent miasta, korzystała z noclegu w hotelu, opłacanego ze środków publicznych. Organ nie wyjaśnił też, czy ta osoba uprawniona jest do korzystania z noclegów opłacanych przez gminę.
Co więcej, skarżąca (będąca redaktorem naczelnym portalu informacyjnego) załączyła do skargi korespondencję z hotelem, z której wynika, że w pokoju zameldowane były dwie osoby dorosłe i została dokonana jedna płatność za dwie osoby.
W efekcie WSA zobowiązał prezydenta miasta do udostępnienia informacji żądanej we wniosku, tj. informacji dotyczącej osoby korzystającej z noclegów w hotelu opłaconych przez urząd miasta.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 15.12.2022 r., sygn. IV SAB/Wr 830/22, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl