Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile można wydać na kampanię do rady powiatu? Jest rozporządzenie

Ile można wydać na kampanię do rady powiatu? Jest rozporządzenie fotolia.pl

Minister Finansów wydał szereg rozporządzeń dotyczących podwyższenia limitów wydatków w wyborach. Wśród nich regulacje dotyczące startu do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.

Rozporządzenie z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie podwyższenia kwoty przypadającej na jeden mandat radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego ustaliło, że kwota przypadająca na jeden mandat radnego ma wynosić w wyborach do rady gminy w gminach liczących do 40 000 mieszkańców – 1344,16 złotych, w wyborach do rady gminy w gminach liczących powyżej 40 000 mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy – 1613,00 złotych. 

Na poziomie powiatowym i wojewódzkim limity są odpowiednio wyższe. I tak, w wyborach do rady powiatu kwota, od której wylicza się limit wynosi 3225,99 złotych, a w wyborach do rady miasta w miastach na prawach powiatu – 4838,99 złotych. Na jednego radnego sejmiku województwa kwotę tę ustalono na 8064,98 złotych.

Limit wydatków ustala się, mnożąc ww. kwoty, przypadające na jeden mandat radnego przez liczbę mandatów przypadających na okręg lub okręgi, w których komitet wyborczy zarejestrował kandydatów.

Zwiększenie dotychczasowych kwot limitów wynika ze wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ustalanego na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, o czym stanowi Kodeks wyborczy.

Minister finansów wydał tego samego dnia również rozporządzenie podwyższające limity wydatków w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Sejmu, Senatu, a także w wyborach Prezydenta RP.

Sob., 21 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński