Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Klastry – recepta na sukces dla samorządów, biznesu i naukowców

Klastry – recepta na sukces dla samorządów, biznesu i naukowców fotolia.pl

Rosnąca popularność klastrów, czyli grup kooperacyjnych skupiających biznes, naukowców i władze publiczne wynika m.in. z atrakcyjnych zasad dofinansowania ich działalności oraz poziomu dofinansowania sięgającego nawet 100% kosztów kwalifikowanych projektu.

Na interaktywnej mapie klastrów prowadzonej przez Polską Agencje Rozwoju Regionalnego zarejestrowało się już ok. 179 podmiotów. Podczas ostatniego w 2011 r. zamkniętego naboru wniosków do działania 5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka finansującego tego typu powiązania kooperacyjne zarejestrowano 72 projekty na łączną kwotę dotacji ponad 473 mln zł. W porównaniu z analogicznym naborem w 2010 r., gdzie złożono 13 wniosków zainteresowanie wzrosło ponad pięciokrotnie.

Beneficjentami tego działania mogą być min. podmioty ze 100% udziałem samorządów. Dofinansowanie udzielane jest w dwóch etapach.

Pierwszy z nich to wsparcie wczesnej fazy rozwoju powiązań kooperacyjnych o profilu technologicznym lub przemysłowym w celu np. stworzenia warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania powiązania kooperacyjnego. Dofinansowanie może zostać przyznane na projekty polegające na zakupie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, mające charakter szkoleniowy i doradczy oraz na koszty osobowe i administracyjne.

Drugi etap przeznaczony jest na rozwinięcie powiązań kooperacyjnych na celu wspólnego przygotowania produktu lub usługi o charakterze innowacyjnym i ich wprowadzenie na rynek. Dofinansowanie może zostać przyznane na projekty o charakterze inwestycyjnym, doradczym, szkoleniowym oraz na projekty z zakresu badań przemysłowych lub prac rozwojowych, współpracy międzynarodowej powiązania kooperacyjnego oraz na koszty osobowo-administracyjne.

Znalezienie uzasadnienia dla takiej współpracy jest proste:

  • samorządy mają zapewnioną promocję swojego regionu, mogą przygotować niezbędną infrastrukturę dla rozwoju przedsiębiorczości,
  • przedsiębiorstwa – pomoc w rozwoju działalności dzięki tworzeniu wspólnego łańcucha korzyści,
  • naukowcy – wiedzę i miejsce, gdzie mogą komercjalizować wyniki swoich badań i pracy.

Przykładem inicjatywy klastrowej, w którym dominująca rolę odgrywa samorząd jest np. Leszczyńskie Centrum Biznesu Sp. z o. o. którego głównym celem działalności jest świadczenie usług w zakresie rozwoju przedsiębiorczości oraz wzrostu konkurencyjności i innowacyjności istniejących przedsiębiorstw, a także inna działalność ważna dla rozwoju miasta.

Z kolei na Śląsku działa od 2007 r. Śląski Klaster Wodny, którego koordynatorem jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach. W jego skład wchodzi ponad 50 podmiotów w tym jednostki samorządowe m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Gminy Chybie. Celem działalności tego klastra jest przykładowo: wspólne i wielopłaszczyznowe działania na rzecz ochrony środowiska, rozszerzenie i umocnienie współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi i instytucjami tworzącymi klaster, stworzenie możliwości wymiany informacji o technologiach i organizacji pracy przedsiębiorstw. Obecność tych wszystkich podmiotów procesu wynika z założenia, że równoprawna współpraca wszystkich – może wytworzyć wartość dodaną.

Wielkość dotacji dla pojedynczego projektu w drugim etapie może wynieść do 20 mln zł. Obecnie trwa nabór do działania 5.1 PO IG. Datę zamknięcia naboru wyznaczono na 31 stycznia 2012 r., lub do wyczerpania alokacji na to działanie. W harmonogramie naborów wniosku opublikowanym na stronie PARP, przewidziano kolejny nabór w 2012 trwający od 10 września.

Źródło: http://www.pi.gov.pl

Czw., 19 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: