Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Problemy administracji rządowej ze stosowaniem ustawy o petycjach

Problemy administracji rządowej ze stosowaniem ustawy o petycjach fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z wystąpieniem wskazującym, że na stronach internetowych niektórych ministerstw nie są publikowane odpowiedzi na skierowane do poszczególnych ministrów petycje.

Jak wskazał RPO z punktu widzenia ogółu obywateli – nie tylko tych, którzy wystąpili z daną petycją – szczególnie interesujące mogą być dane dotyczące sposobu załatwienia petycji. Tymczasem analiza stron internetowych poszczególnych ministerstw przeprowadzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzi do wniosku, że w niektórych przypadkach – a konkretnie: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – dyspozycja art. 8 ust. 2 ustawy o petycjach nie jest wypełniana, ponieważ udzielone odpowiedzi na petycje nie są na tych stronach publikowane (publikowane są wyłącznie skany petycji, ale już nie skany odpowiedzi na petycje). Na stronach internetowych trzech wskazanych ministerstw publikowane są – obok skanów petycji – tylko lakoniczne komunikaty o tym, że udzielono na nie odpowiedzi w określonym dniu. Z kolei w przypadku strony internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zamiast skanu odpowiedzi na petycje publikowane są bardzo krótkie streszczenia tych odpowiedzi.

Oczywiście Rzecznik nadmienił, że zdecydowana większość ministerstw realizuje odmienną praktykę, publikując na swoich stronach internetowych treść udzielonych odpowiedzi na petycje.

W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Premiera z uprzejmą prośbą o wyjaśnienia, w szczególności poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Dlaczego w centralnej administracji rządowej nie jest stosowana jednolita praktyka w zakresie publikowania na stronach internetowych ministerstw skanów odpowiedzi na petycje (zawiadomień o sposobie załatwienia petycji)?
  2. Czy przewiduje Pan Premier podjęcie działań zmierzających do ujednolicenia wskazanej praktyki w takim kierunku, aby wszystkie ministerstwa (oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów) w taki sam sposób publikowały informację na swoich stronach internetowych.

Niemalże analogiczne wystąpienie Rzecznik skierował do Prezydenta RP.

Źródło: bip.brpo.gov.pl 

Czw., 29 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka