Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przechodzenie z faktur w formie papierowej na wersję elektroniczną

Przechodzenie z faktur w formie papierowej na wersję elektroniczną fotolia.pl

Ministerstwo Finansów podzieliło stanowisko Prezesa UKE dotyczące przechodzenia z faktur w formie papierowej na elektroniczną.

W komunikacie z dnia 29 lipca 2011 r. Prezes UKE przedstawił swoje stanowisko w sprawie zmiany sposobu przesyłania faktur z wersji papierowej na wersję elektroniczną i działania, które podjął w związku z licznymi skargami abonentów na Telekomunikację Polską S.A. (TP) i Polską Telefonię Komórkową Centertel Sp. z o.o. (Orange), dotyczącymi przesyłania faktur drogą elektroniczną, pomimo braku zgody abonentów na przejście z papierowej na elektroniczną wersję faktury.

W ramach tych działań, Prezes UKE wystąpił m.in. do Ministerstwa Finansów o zbadanie, czy wprowadzona przez TP i Orange zmiana sposobu przesyłania faktur jest zgodna z przepisami prawa podatkowego. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów przedstawiło swoje stanowisko w sprawie (pełna treść stanowiska w załączniku do komunikatu). Opinia Ministerstwa Finansów jest zgodna ze stanowiskiem Prezesa UKE prezentowanym w Komunikacie, w szczególności w kwestii tego, że bez względu na to, czy wymóg wystawienia faktury wynika:

  • wprost z obowiązku określonego w przepisach prawa,
  • z indywidualnego żądania usługobiorcy,
  • czy warunków umownych

mają zastosowanie przepisy prawa dotyczące faktur, w tym przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 249, poz. 1661). A zatem TP może przesyłać/udostępniać faktury VAT w formie elektronicznej abonentom nie tylko instytucjonalnym, ale i indywidualnym, pod warunkiem uzgodnienia tego z nimi, tj. jeżeli zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia wyrażą oni uprzednią, pisemną lub elektroniczną, akceptację tego sposobu przesyłania faktur.

Ze skarg abonentów wynika, że zarówno TP jak i Orange dokonały zmiany sposobu przesyłania faktur z wersji papierowej na wersję elektroniczną na podstawie domniemanej zgody/akceptacji abonentów, co w świetle stanowiska Prezesa UKE i Ministerstwa Finansów należy uznać za niezgodne z przepisami prawa. W związku z tym, Prezes UKE - po przeprowadzeniu wyjaśnień w sprawie - w zależności od ich wyników, podejmie dalsze działania zmierzające do usunięcia nieprawidłowości w zakresie zmiany sposobu przesyłania faktur z wersji papierowej na wersję elektroniczną.

Przedstawiając powyższe, Prezes UKE ponownie podkreśla, że w pełni popiera proces przechodzenia z obiegu dokumentów w formie papierowej na elektroniczną, jednak taka zmiana musi odbywać się za wyraźną zgodą użytkowników.

Pełna treść stanowiska Ministerstwa Finansów dostępna jest tutaj.

Źródło: UKE

Czw., 19 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka