Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy

Na rzecz lokalnej społeczności: Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy fotolia.pl

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku już otwarty. W ramach jarmarku będzie można zajrzeć aż na 155 stoisk oferujących upominki, świąteczne dekoracje i różne smakołyki.

- Myślę, że w tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy tego, by móc spotkać się w przyjemnym miejscu z innymi ludźmi. Dlatego cieszę się, że miasto Gdańsk, wraz z licznymi partnerami, konsekwentnie tworzy, od wielu lat, markę świątecznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jest on dobrze postrzegany nie tylko przez gdańszczan i odwiedzających nasze miasto, ale zdobywa laury także jako jeden z najładniejszych jarmarków europejskich - zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Targ Węglowy przepełni się pięknym oświetleniem, energooszczędnym, dobrym klimatem i jedzeniem. Co ważne, taki jarmark to także impuls dla lokalnej gospodarki. Ponad 60 proc. wystawców stanowić będą lokalni trójmiejscy przedsiębiorcy - przyznała prezydent Dulkiewicz.

Stoiska jarmarkowe pojawią się w tym roku na Targu Węglowym, a także, podobnie jak w poprzednim roku, na ul. Bogusławskiego i Tkackiej, a od 2 grudnia po trzech latach przerwy także w gmachu zabytkowej Zbrojowni, zarządzanej przez Akademię Sztuk Pięknych.

Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku bożonarodzeniowego, podkreślał, że gdański jarmark to połączenie tradycji z nowymi elementami.

- By każdy odwiedzający jarmark znalazł coś dla siebie, nie nudził się. To czas i miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi - podkreślał wiceprezes Orłowski.

Po kilkuletniej przerwie stoiska jarmarkowe ponownie pojawią się również przy Forum Gdańsk, będzie to 11 stoisk bożonarodzeniowych MTG, a także stoiska zorganizowane przez wspomniane Forum.

Bogata jarmarkowa oferta gastronomiczna

Na jarmarku bożonarodzeniowym nie zabraknie lubianych przez mieszkańców smakołyków i grzanego wina, ale spróbować będzie można też potraw kuchni z aż 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będą dania m.in. z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski.

"Niech zagrają Święta!"

Program Jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas „Kolędowania na głosy” - chóry, a podczas „Radosnego Kolędowania” - młodzi wykonawcy. Nie zabraknie też „Carillonowego Kolędowania”.

Atrakcje dla dzieci

„Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje i codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego. To nie wszystko. Będą też ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych, "muzyka lasem malowana" - to atrakcje przygotowane przez Pomorskich Leśników w ramach „Świątecznej edukacji”.

W gmachu Zbrojowni, w „Świątecznej Pracowni”, będą się odbywały warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne, a także prezenty od serca - własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Będzie można także poukładać puzzle czy zagrać w gry planszowe. Zaplanowano też seanse filmowe w Treflikowym Kinie, a także spotkania i zabawy z Treflikiem.

Podczas jarmarku będzie można też wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu.

Łoś Lucek znowu będzie gadał

Jedną z największych gwiazd gdańskiego jarmarku wydaje się być łoś Lucek - mówiący ludzkim głosem, opowiadający... łosiowe suchary. W tym roku znajdziecie go w Łosiowym Zakątku przy ul. Bogusławskiego.

W święta pomagamy innym

Podobnie jak w latach poprzednich, także i podczas tegorocznego jarmarku, nie zabraknie akcji charytatywnych. W tym wspierana będzie Fundacja Hospicyjna. I tak, będzie można np. wejść do ogromnej śnieżnej kuli przygotowanej przez GPEC, i zrobić sobie w niej pamiątkowe zdjęcie. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają też bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum będzie można wesprzeć także kupując oficjalne gadżety jarmarku.

Energooszczędne iluminacje świetlne

Jarmark Bożonarodzeniowy to największa zimowa atrakcja turystyczna Gdańska, którą zawsze rozświetlają klimatyczne iluminacje. W dobie kryzysu energetycznego, kiedy wszyscy powinniśmy oszczędzać, MTG - organizator jarmarku, postawił na światła LED zamiast żarówek. Wszystkie iluminacje będą zatem energooszczędne, bazujące na technologii eko-LED. Potrzebują one 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Nowe iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku będą pobierać 1,2 kW/h, czyli tyle co włączona jedna lodówka. Jeden wieczór z iluminacjami na jarmarku to koszt niecałych 9 złotych. Iluminacje pojawią się też poza jarmarkiem, w innych miejscach Gdańska. Zużycie prądu dla nowych elementów wyniesie 5,1 kWh, a zużycie prądu dla dotychczasowych elementów - 4,5 kWh. Wszystkie iluminacje będą pobierały 9,6 kWh czyli 86,4 kWh/dobę. To koszt około 7,7 złotych za godzinę, czyli około 69 złotych dziennie.

Ten Jarmark Bożonarodzeniowy uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku po raz kolejny został on nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market". Głosy będzie można oddawać poprzez portal www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia 2022 r. W 2019 r. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku jako jedyny w Polsce, dzięki głosom mieszkańców i odwiedzających, zajął trzecie miejsce.

Źródło: Miasto Gdańsk

Wt., 22 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska