Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Które miasto zostanie pierwszą Europejską Stolicą Demokracji?

Które miasto zostanie pierwszą Europejską Stolicą Demokracji? fot.canva

Jedno z 13 miast z ośmiu krajów ma szansę zostać pierwszą Europejską Stolicą Demokracji. Każde uczestniczące miasto przystępujące do Inicjatywy Europejskiej Stolicy Demokracji staje się orędownikiem demokratycznych innowacji, wspierając spójność, możliwości współpracy i uczestnictwo obywateli

- Miasta są najlepiej przygotowane do ochrony i wzmacniania demokracji i praw człowieka, ponieważ są najbliżej potrzeb swoich obywateli. W obliczu historycznych przemian i naglących wyzwań spowodowanych wojną i polikryzysem, ich siła innowacji, zdolność do działania i silna więź z obywatelami sprawiają, że ich rola jest ważniejsza niż kiedykolwiek – powiedział założyciel ECoD i członek Rady Doradczej Helfried Carl.

Antwerpia (Belgia), Barcelona (Hiszpania), Bolonia (Włochy), Braga (Portugalia), Bruksela (Belgia), Burgos (Hiszpania), Cascais (Portugalia), Linz (Austria), Metz (Francja), Opole (Polska), Rzeszów (Polska), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) oraz Valongo (Portugalia) dołączyły do ECoD City Network, aby rywalizować o tytuł Europejskiej Stolicy Demokracji.

Europejska Stolica Demokracji zostanie wybrana przez 10 000 obywateli ze wszystkich państw członkowskich Rady Europy. Obywatele nadal mogą zgłaszać się do udziału w konkursie i zabierać głos w Jury Obywatelskim.

Najpierw, w oparciu o przejrzyste kryteria, Jury Ekspertów składające się z pięciu profesjonalistów w dziedzinie demokracji przeanalizuje wszystkie wnioski miast i sporządzi krótką listę wyróżniających się kandydatów. Maksymalnie pięć nominowanych miast zostanie przekazanych do Jury Obywatelskiego, które ma decydujący głos. Pierwsze miasto noszące tytuł Europejskiej Stolicy Demokracji zostanie wyznaczone w styczniu 2023 roku.

W ścisłej współpracy ze społeczeństwem obywatelskim i obywatelami wyznaczona Europejska Stolica Demokracji będzie gospodarzem szerokiej gamy działań i wydarzeń przyciągających gości z całej Europy do przyłączenia się i uczestniczenia we wspólnych wysiłkach na rzecz wzmocnienia demokracji. Zwycięskie miasto będzie cieszyło się międzynarodową renomą jako centrum edukacji i innowacji oraz zwiększy dumę obywatelską.

Antonella Valmorbida, Przewodnicząca Jury Ekspertów i Sekretarz Generalna ALDA, powiedziała - Europa powinna oferować więcej niż obecne biurokratyczne podejście do demokracji. Program ECoD promuje dobre rządy w Europie, wzmacnianie pozycji społeczeństwa obywatelskiego i demokrację lokalną. Dziękujemy miastom za zaangażowanie i zgłoszenia do naboru.

Inicjatywa Europejska Stolica Demokracji została zainicjowana przez ECoD gemeinnützige GmbH wraz z The Innovation in Politics Institute GmbH z siedzibą w Wiedniu i Berlinie z przedstawicielstwami w 16 krajach europejskich.

Więcej informacji o Europejskiej Stolicy Demokracji można znaleźć na stronie: capitalofdemocracy.eu

Źródło: www.capitalofdemocracy.eu

Śr., 9 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska