Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Atak DDoS na e-Zamówienia

Atak DDoS na e-Zamówienia fotolia.pl

Jeśli ktoś pracujący przy przetargach nie mógł w poniedziałek 7 listopada 2022 r. otworzyć portalu e-Zamówienia, to nie była to wina ani jego sprzętu ani dostawcy usługi internetowej. Serwis padł bowiem ofiarą hakerskiego ataku. Żadne dane jednak nie wyciekły.

Jak poinformował Urząd Zamówień Publicznych, odpowiedzialny za obsługę platformy, atak, rozpoczęty w godzinach porannych, został przeprowadzony z zagranicznych serwerów. Zastosowano metodę DDoS, nie był to więc atak skierowany na pozyskanie jakichkolwiek danych, a raczej na utrudnienie z korzystania z serwisu. Serwis został przywrócony do pełnej funkcjonalności.

Atak DDoS P(ang. Distributed Denial of Service - rozproszona odmowa usługi) polega na ataku z wielu miejsc lub komputerów jednocześnie, co prowadzi do zakłócenia działania serwerów, a przez to trudności z dostępem do stron.

Platforma e-Zamówienia to zarządzany przez UZP serwis przeznaczony dla wszystkich podmiotów biorących udział w publicznych przetargach. Strona oferuje usługi składania i otwierania ofert, komunikacji elektronicznej i wymiany informacji na wszystkich etapach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Co jakiś czas dochodzi do prób sparaliżowania stron internetowych instytucji publicznych. Niedawno zostały zaatakowane serwery Senatu RP i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. W Polsce obowiązuje obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP.

 
Wt., 8 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński