Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Afrykański Pomór Świń – raport

Afrykański Pomór Świń – raport fotolia.pl

28 września 2022 r. w ramach KWRiST odbyło się spotkanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowy dotyczyły aktualnego stanu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce.

Wskazano, że w sposób ciągły zwiększana jest świadomość społeczna, co skutkuje wymiernym zmniejszeniem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Powołany został zespół ds. rozwoju sektora rozwoju mięsnego w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polaków. Profilaktyka zapobiegania ASF bezsprzecznie wpłynęła na poziom produkcji trzody chlewnej. Bioasekuracja sprawiła, że aktualnie mamy o wiele mniejszy stopień wirusa. W chwili obecnej jest 14 ognisk ASF, w roku poprzednim było ich 106. Wdrożono prewencyjne uśmiercanie świń w obszarach objętych ograniczeniami. Wypłacono w związku z tym odszkodowania 11 gospodarstwom.

Wskazano również konieczność powołania zespołów z psami tropiącymi do wyszukiwania trucheł dzików, które są główną przyczyną konwersji wirusa do obiektów inwentarskich. Realizuje się również diametralne zmniejszanie populacji dzików.

W okresie od stycznia do sierpnia inspekcja weterynaryjna skontrolowała ponad 60 tys. gospodarstw, w przypadku 315 gospodarstw wydano decyzje administracyjne w zakresie zakazu zabicia zwierząt. Przeprowadzono szkolenia dla lekarzy weterynaryjnych, leśników oraz myśliwych. Mimo, że wyniki są zadowalające, dążyć będzie się do całkowitej eliminacji ASF z Polski.

Śr., 28 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka