Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Średzki - wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska

Warto zobaczyć: Powiat Średzki - wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej

Powiat Średzki, położony w centralnej części województwa dolnośląskiego, to bardzo atrakcyjny rejon zarówno dla miłośników historii, jak i aktywnego wypoczynku. Na szczególną uwagę turystów zasługują trzy miejscowości - Środa Śląska, Miękinia i Wojnowice.

Środa Śląska – stolica powiatu

Środa Śląska to jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku, zamieszkałe przez blisko 10 tys. mieszkańców. W XII w. na szlaku handlowym pojawiła się osada targowa przemianowana sto lat później na miasto. Lokacja Środy Śląskiej nastąpiła na prawie niemieckim, które po dostosowaniu do miejscowych warunków zaczęto nazywać „prawem średzkim”, przyjmowanym potem przez wiele innych miast, m.in. Wrocław, Opole czy Kalisz. W okresie wojen napoleońskich miasto odwiedził sam cesarz Napoleon Bonaparte, który w czerwcu 1813 r. oczekiwał tu na zawarcie rozejmu.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej (autor: Grzegorz Kilian)

Muzeum Regionalne – Środa Śląska

W centralnej części miasta znajduje się muzeum regionalne, którego najcenniejszą ekspozycją jest odnaleziony w 1988 r. podczas prac budowlanych Skarb Średzki. Na najbardziej niezwykłe odkrycie XX wieku składa się złota korony z orłami, zapona z kameą, zawieszki, pierścienie, złota taśma oraz 39 złotych florenów i około trzech tysięcy srebrnych groszy praskich. Klejnoty były prezentowane na wielu ważnych wystawach, m.in. w Warszawie, Berlinie, Pradze i Brukseli. Ich szacunkowa wartość to ponad 250 mln zł.
Więcej informacji: www.mr.powiat-sredzki.pl 

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej  fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej

Winnice Jaworek - Miękinia

Założone w 2001 roku przez Ewę i Lecha Jaworek należą do jednych z pierwszych i największych w Polsce. Plantacja składa się z dwóch parceli w Miękini oraz Wińsku, gdzie testowanych jest ponad 30 odmian winorośli (w tym szlachetnych Vitis Vinifera), z przeznaczeniem na produkcję polskiego wina regionalnego, miodów pitnych oraz nalewek i destylatów. Winnice znajdują się w zabytkowym folwarku z 1903 roku, w którym funkcjonuje też restauracja i hotel.
Więcej informacji: www.winnicejaworek.pl 

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej (fot. Winnice Jaworek)

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej (Winnice Jaworek)

Zamek na Wodzie - Wojnowice

Pierwsza wzmianka o dobrach w Wojnowicach pochodzi z 1351 r. Zamek wzniesiony na wodzie na konstrukcji z pali dębowych, głazów i gliny przypomina budynki w Wenecji. Początkowo miał kształt podkowy, którą później zamknięto czwartym skrzydłem. W latach 1513-1570 przebudowany na renesansową siedzibę starosty księstwa wrocławskiego. W zamku działa galeria, hotel i restauracja, organizowane są koncerty i turnieje rycerskie. Gospodarzem miejsca jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Więcej informacji: www.zamekwojnowice.pl 

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej (autor: Marcin Perłowski)


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 24 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska