Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

UOKiK zbada sytuację na rynku węgla

UOKiK zbada sytuację na rynku węgla fotolia.pl

Wobec groźby braku surowca i zapowiedzi podwyżek cen energii, sytuacja na rynku węgla i jego funkcjonowanie stała się przedmiotem gorącej publicznej debaty. Dotyczy to także działań przedsiębiorstw z branży wobec odbiorców. Sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Jak poinformował UOKiK w komunikacie, w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego wszczął on procedurę postępowania wyjaśniającego.

-Obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego rodzi pytanie, czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych praktyk. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym zbadamy system dystrybucji węgla. W szczególności przyjrzymy się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Sprawdzimy, jaka jest struktura rynku i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, a także czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej – mówi Prezes UOKiK, Pan Tomasz Chróstny. 

Sprawdzanie działań przedsiębiorców prowadzących składy węglowe ma zostać przeprowadzone przy wsparciu Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej. Kontrola obejmie teren całej Polski. Prezes UOKiK poinformował, że będzie również wzywał podmioty wydobywające oraz importujące surowiec do przedstawienia informacji m.in. na temat ich odbiorców, a także sposobu sprzedaży produkowanego lub sprowadzanego węgla. Działania będą miały na celu zbadanie struktury rynku węgla, mechanizmów jego dystrybucji, relacji pomiędzy podmiotami działającymi na tym rynku, zakres wymiany informacji pomiędzy nimi, a także zbadanie sposobu kształtowania cen.

Jednocześnie Prezes UOKiK w komunikacie tłumaczy, że chodzi o weryfikację, czy na rynku węgla kamiennego pojawiły się niedozwolone praktyki i ewentualną ich eliminację w celu ochrony jego uczestników. UOKiK nie ma możliwości bezpośredniego narzucania cen, działania urzędników mogą najwyżej pośrednio wpłynąć na zachowania cenowe przedsiębiorców. 

-Ceny produktów w gospodarce wolnorynkowej są kształtowane w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przez przedsiębiorców. Interwencja Prezesa UOKiK może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych przypadkach, np. jeśli są one wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez największych graczy na danym rynku lub niedozwolonego prawem porozumienia przedsiębiorców, tj. podziału rynku czy zmowy cenowej – podkreśla Chróstny. 

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest więc w sprawie, a nie przeciwko określonym podmiotom. Jeśli analiza urzędników wykaże, że na rynku węgla może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję, wówczas Prezes UOKiK może postawić zarzuty konkretnym przedsiębiorcom. Zgodnie z prawem, za nadużywanie pozycji dominującej lub stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10% rocznego obrotu.

Źródło: UOKiK

Śr., 3 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński