Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fala upałów uderza w energetykę

Fala upałów uderza w energetykę fotolia.pl

W ostatnich dniach przez Polskę przechodzą fale upałów, które nie pozostają obojętne dla elektrowni. Obniżają one wydajność elektrowni gazowych i ograniczają możliwości chłodzenia elektrowni jądrowych. Efekty zmian klimatu pogłębiają kryzys energetyczny w Europie wywołany przez Rosję. Z tych powodów w ostatnim tygodniu ceny energii elektrycznej, według Nord Pool, wzrosły 5-krotnie we Francji i 3-krotnie w Niemczech w ujęciu rok do roku. Na Epex Spot SE cena niemieckiej energii elektrycznej wzrosła do najwyższych poziomów od marca br., a prąd we Francji był najdroższy od kwietnia br.

Fala upałów dotyka nie tylko Polskę, ale i całą Europę. Temperatura przekracza 40°C nie tylko w południowowschodniej części kontynentu, ale również w Niemczech i po raz pierwszy w historii w Wielkiej Brytanii. Eksperci Komisji Europejskiej stwierdzili, że 46 proc. terytorium UE jest narażone na suszę w stopniu ostrzegawczym, a 11 proc. było już na poziomie alarmowym, w którym brakowało wody. W Polsce na początku lipca 37 proc. powierzchni kraju było w jakimś stopniu zagrożone suszą. Upały, oprócz wpływu na uprawy i zdrowie, zagrażają również bezpieczeństwu energetycznemu.

W czasie upałów ludzie uruchamiają urządzenia chłodzące, a to skokowo zwiększa zużycie energii elektrycznej. Maleje poziom wody w zbiornikach wodnych, z których elektrownie cieplne czerpią energię do chłodzenia, co obniża ich efektywność. Wysokie temperatury wpływają również na drogi wodne – dostawom węgla do elektrowni w Niemczech zagraża najniższy poziom Renu od 15 lat. Według danych ENTSO-E, efektywność elektrowni przepływowych (ang. run-of-river) od początku 2022 r. była niższa niż w latach 2015-2021. We Włoszech wyprodukowano w 2022 r. o 5059 GWh mniej niż wskazywałoby na to średnia z poprzednich lat, we Francji – o 3930 GWh, a w Portugalii – o 2244 GWh.

Kluczowymi elementami zachowania stabilności systemu energetycznego będzie oszczędność i redukcja zużycia. Obecnie wysoki popyt na gaz i niepewność dostaw przez Nord Stream 1 zmniejsza szanse na wypełnienie magazynów przed okresem grzewczym. Redukcja klimatyzacji latem o 2°C i obniżenie temperatury zimą o 1°C mogą przynieść prawie 12-14 mld m3 oszczędności gazu, czyli blisko 10 proc. rocznego importu z Rosji sprzed wojny.

Źródło: PIE

Śr., 3 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła