Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Świnoujście - Kraina 44 Wysp

Warto zobaczyć: Świnoujście - Kraina 44 Wysp fot. Archiwum Urzędu Miasta w Świnoujściu (fot. R. Ignaciuk)

Świnoujście - miasto na prawach powiatu, jest najdalej wysuniętym na północny-zachód miastem w Polsce. Jako jedyne w kraju położone jest na 44 wyspach, z czego 3 są zamieszkałe. Wyspa Uznam stanowi centrum administracyjne miasta, w jej obrębie znajduje się większość obiektów hotelarskich i wypoczynkowych oraz Dzielnica Nadmorska, stanowiąca część Uzdrowiska Świnoujście. Wyspę Wolin charakteryzuje działalność portowa, tutaj funkcjonuje terminal promowy łączący miasto ze Skandynawią i Gazoport. Trzecia z zamieszkałych wysp, Karsibór, odznacza się niską zabudową i atmosferą sprzyjającą rozwojowi agroturystyki.

Źródło: Archiwum Urzędu Miasta w Świnoujściu (fot. P. Zgraja)

Wyjątkowe położenie miasta sprawia, że aby dostać się na wyspę Uznam trzeba przeprawić się promem. Dla wielu odwiedzających to wyjątkowa atrakcja, która już wkrótce zostanie zastąpiona nowym połączeniem drogowym - Tunelem pod Świną.

Źródło: Archiwum Urzędu Miasta w Świnoujściu (fot. R.Ignaciuk)

Symbolem Świnoujścia jest biały znak nawigacyjny w kształcie wiatraka – Stawa Młyny. Można go zobaczyć z plaży, przy wejściu do portu. Jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspach.

Źródło: Archiwum Urzędu Miasta w Świnoujściu (fot. R. Ignaciuk)

Świnoujska plaża wyróżnia się delikatnym, złocistym piaskiem, a jej szerokość sięga miejscami 200 metrów. Jest ona idealnym miejscem do bezpiecznego wypoczynku z dziećmi, a przez wielu uważana jest za najpiękniejszą plażę w Polsce. W 2022 roku, po raz kolejny zajęła 1 miejsce w rankingu Magazynu Travelist.

Źródło: Archiwum Urzędu Miasta w Świnoujściu (fot. P. Zgraja)

Świnoujście to także miasto fortyfikacji i wyjątkowych obiektów militarnych. W skład Twierdzy na Wyspach wchodzą Fort Anioła, Fort Zachodni, Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto. Zwiedzanie wszystkich wspomnianych obiektów jest niezwykłą przygodą pozwalającą odbyć wyjątkową podróż w czasie.

Źródło: Archiwum Urzędu Miasta w Świnoujściu (fot. P. Zgraja)

Na świnoujskich wyspach nie brakuje bujnej zieleni. Odrestaurowany Park Zdrojowy oferuje szerokie aleje spacerowe oraz ukryte zaciszne miejsca. Obok starych parkowych okazów drzew znajdują się pięknie ukwiecone rabaty, fontanny i kamienne rzeźby. Podczas spaceru w parku nietrudno o spotkanie z sarnami i obserwacje ciekawych gatunków ptaków.

Źródło: Archiwum Urzędu Miasta w Świnoujściu (fot. P. Zgraja)

Warto odwiedzić Świnoujście i z bliska poczuć klimat panujący na wyspach.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pon., 25 Lp. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska