Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Świecki - odwiedź to wyjątkowe miejsce

Warto zobaczyć: Powiat Świecki - odwiedź to wyjątkowe miejsce fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Świeciu

Powiat Świecki leży w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Zajmuje powierzchnię 1473 km2 i tym samym jest największym powiatem w regionie. Bez wątpienia największą szansą rozwoju gospodarczego dla Powiatu jest dostępność do autostrady A1 i w niedługim czasie do drogi ekspresowej S5. Priorytetem dla Powiatu Świeckiego jest infrastruktura drogowa - powiat posiada najdłuższą sieć dróg powiatowych (prawie 600 km) i jedną z większych ilości obiektów inżynieryjnych.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Świeciu

Powiat Świecki jest jednym z ciekawszych regionów województwa zarówno pod względem położenia geograficznego, bogactwa form rzeźby terenu, jak i walorów przyrodniczych. Przyroda powiatu jest bardzo zróżnicowana. Ponad jedną trzecią jego powierzchni pokrywają lasy. Obok Wisły głównymi rzekami regionu są Wda i Mątawa. Na terenie powiatu funkcjonują dwa parki krajobrazowe – Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą oraz Wdecki Park Krajobrazowy.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Świeciu

Powiat Świecki to miejsce, gdzie spotyka się nowoczesność i świetnie zachowana tradycja, wielka różnorodność i bogactwo przyrodnicze z rolnictwem i przemysłem. Poszukiwacze doznań smakowych znajdą tu bogatą ofertę kuchni kociewskiej i borowiackiej oraz produktów lokalnych. Dobrze zachowane zabytki oraz unikatowe w skali kraju obiekty przyrody wabią turystów z kraju i z zagranicy. Powiat jest doskonałym miejscem do wypoczynku i uprawiania wszelkich form turystyki. Liczne ścieżki piesze i rowerowe umożliwiają zwiedzanie wielu malowniczych zakątków, a miłośników turystyki wodnej przyciąga rzeka Wda zwana „Czarną Wodą”.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Świeciu

Jednak największym bogactwem Powiatu Świeckiego są ludzie. Mieszkańcy tych ziem chętnie zrzeszają się w grupy i stowarzyszenia o wspólnych zainteresowaniach. Organizują, zmieniają, utrwalają... jednym słowem działają. Wiele inicjatyw oddolnych powoduje, że wciąż pozytywnie zmienia się obraz regionu, a to co łączy, to miłość do tradycji, troska o zachowanie krajobrazu kulturowo-przyrodniczego i rozsławienie tego bogactwa na cały świat.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Świeciu


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 15 Czrw. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska