Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zgromadzenie Ogólne ZPP przeciwne planowanym zmianom w sposobie zarządzania szpitalami

Zgromadzenie Ogólne ZPP przeciwne planowanym zmianom w sposobie zarządzania szpitalami .

Związek Powiatów Polskich od dawna wskazuje na konieczność zmian w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Zmiany te muszą jednak być systemowe i przede wszystkim racjonalne. Dlatego Zgromadzenie Ogólne ZPP w swoim stanowisku zdecydowanie sprzeciwiło się dalszemu procedowaniu projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Przede wszystkim, projekt ustawy nie zawiera rozwiązań systemowych. Jak wskazuje Związek Powiatów Polskich, koncentruje się on wyłącznie na leczeniu szpitalnym, pomijając zakres leczenia pacjenta w ramach POZ przed jego przejściem na poziom AOS, a następnie do leczenia szpitalnego. Odnosi się również tylko do szpitali publicznych.

Eksperci ZPP niejednokrotnie wskazywali, że nakłady na lecznictwo szpitalne w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Na tle innych rozwiniętych Państw europejskich widać również, że w Polsce nie jest wykorzystywany potencjał szpitali jako dostawcy innych niż szpitalne usług zdrowotnych.

Tym, co w projekcie ustawy budzi sprzeciw jest również centralizacja zarządzania przy jednoczesnym rozproszeniu odpowiedzialności. Wpływ na działanie szpitali ma mieć Agencja Rozwoju Szpitali, która jednocześnie nie będzie odpowiadała za skutki swoich działań. Co więcej, koncepcja projektu zakłada możliwość władczego ingerowania przez Agencję Rozwoju Szpitalnictwa w zakres umowy zawartej pomiędzy podmiotem leczniczym a Narodowym Funduszem Zdrowia.

Opinię negatywną wobec projektu ustawy wydała też strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak podkreślają w stanowisku starostowie: „forsowana obecnie „reforma” szpitalnictwa jest wyłącznie wprowadzaniem chaosu w szpitalach samorządowych bez rozwiązania rzeczywistych problemów systemu ochrony zdrowia”.

Z pełną treścią stanowiska można zapoznać się TUTAJ.

Sob., 11 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska