Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zbliża się XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

Zbliża się XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich .

Doroczne Zgromadzenie Ogólne, czyli najwyższy organ Związku Powiatów Polskich, zbierze się po raz XXVIII, by dyskutować o sprawach najistotniejszych dla samorządu powiatowego. 8 i 9 czerwca 2022 roku w Mikołajkach spotkają się włodarze powiatów, miast na prawach powiatu, przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych i eksperci. 

Dwa dni obrad plenarnych wypełnione będą merytoryczną dyskusją na najważniejsze z punktu widzenia samorządów tematy. Wyzwania, jakie stoją dziś przed powiatami wymagają konkretnych rozwiązań. 

Jak co roku, podczas Zgromadzenia Ogólnego przyjęte zostaną stanowiska Zarządu ZPP, odnoszące się do spraw bieżących. Tematami poruszonymi podczas Zgromadzenia będą między innymi finanse samorządowe, edukacja, system ochrony zdrowia, czy publiczny transport zbiorowy. 

Jednym z tematów przewodnich będzie tocząca się w Ukrainie wojna i związane z nią wieloaspektowe wyzwania dla polskich samorządów. Wiele usług, z których na co dzień korzystają uchodźcy jest realizowanych właśnie przez powiaty – dla przykładu należy wymienić te związane z rynkiem pracy czy pieczą zastępczą. Wobec nowej sytuacji i napływu uchodźców na niespotykaną dotąd skalę, usługi publiczne muszą być świadczone sprawiedliwie i w sposób sprawny. Delegaci Zgromadzenia Ogólnego ZPP będą dyskutować o możliwych rozwiązaniach prawnych, które będą odpowiadały pojawiającym się problemom. 

Nie zabraknie też merytorycznego odniesienia do najważniejszych kwestii. Jak co roku, zaproszeni eksperci podzielą się wiedzą z wielu obszarów tematycznych. Wydarzenie będzie okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk nie tylko w gronie krajowych ekspertów samorządowych, ale również przedstawicieli partnerskich powiatów zagranicznych. 

Stałym punktem Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich jest też przyjęcie założeń do programu działania Związku, podjęcie decyzji statutowych, ocenia działalności ZPP a także przyjęcie budżetu.  

Film podsumowujący zaangażowanie ZPP na rzecz powiatów i miast na prawach powiatu można zobaczyć na kanale YouTube ZPP.

To również doskonała okazja do uhonorowania samorządowych liderów – to właśnie podczas uroczystej gali w czasie trwania Zgromadzenia Ogólnego wręczane są nagrody dla laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2021. Po raz kolejny nagrodzimy zwycięzców w kategorii Super Powiat, Super Miasto i Super Gmina 2021.

Głównymi obszarami działalności Związku Powiatów Polskich jest ochrona wspólnych interesów powiatów, udział w procesie legislacyjnym, kształtowanie wspólnej polityki oraz wymiana doświadczeń połączona z upowszechnianiem modelowych rozwiązań w zakresie rozwoju i zarządzania w powiatach. Eksperci ZPP biorą aktywny udział w pracach grup roboczych w poszczególnych ministerstwach, na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Sejmie i Senacie. 

Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2022 roku w Mikołajkach. 

Pt., 3 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka