Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ratownik medyczny będzie mógł wykonywać więcej czynności medycznych

Ratownik medyczny będzie mógł wykonywać więcej czynności medycznych fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Główna zmiana, jaka wynika z projektowanego rozporządzenia polega na umożliwieniu ratownikom medycznym wykonania intubacji dotchawiczej z użyciem środków zwiotczających oraz prowadzenie wentylacji zastępczej.

W projekcie przewidziano także możliwość wykonywania przez ratowników medycznych następujących czynności: cewnikowanie pęcherza moczowego oraz wykonywanie badania USG według protokołów FAST, FEER, BLUE, RADIUS, pod warunkiem ukończenia kursu z USG w ratownictwie medycznym, certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, a także Wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych pod warunkiem ukończenia specjalizacji w zakresie chirurgicznej asysty lekarza.

Jak wskazano, umożliwianie wykonania intubacji dotchawiczej wynika z rosnącego udziału w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne podstawowych zespołów ratownictwa medycznego bez lekarza w składzie. Często więc ratownicy medyczni sami muszą podejmować decyzję o przeprowadzeniu takiej procedury u pacjenta, a obowiązek skonsultowania tej decyzji z lekarzem wydłuża czas niesienia pomocy pacjentowi. Ponadto ratownicy medyczni w procesie kształcenia przed- i podyplomowego są przygotowywani do tej czynności.

Dodatkowo rozporządzenie przewiduje możliwość wykonywania przez ratowników medycznych badania USG według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Z kolei ze względu na wprowadzenie nowej specjalizacji z zakresu chirurgicznej asysty lekarza, możliwej do uzyskania przez ratowników medycznych, dopuszczono wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych, pod warunkiem jednak odbycia tej specjalizacji. Będzie to czynność wykonywana na zlecenie lekarza. W projekcie przewidziano także umożliwienie samodzielnego przeprowadzenia przez ratownika medycznego cewnikowania pęcherza moczowego.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Śr., 25 Mj. 2022 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek