Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Jaworski - zachwyci każdego

Warto zobaczyć: Powiat Jaworski - zachwyci każdego fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Jaworze (autor: Roksana Kałamarz)

Powiat jaworski położony w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska jest bardzo atrakcyjnym regionem dla miłośników historii, sztuki i architektury oraz dla amatorów pieszych wędrówek. Ruiny zamków i pałaców skrywają w swoich murach wiele historii i legend. Ścieżki spacerowe Parku Krajobrazowego Chełmy, w którym znajdują się wyjątkowe relikty działalności wulkanicznej zachwycą każdego turystę.

Powiat jaworski ma wiele do zaoferowania. Amatorom sztuki polecamy zajrzeć do Kościoła Pokoju w Jaworze z XVII wieku. Jest on jednym z trzech wybudowanych kościołów pokoju oraz jednym z dwóch, które zachowały się do dzisiejszych czasów. Ten wyjątkowy zabytek kultury zbudowano z drewna, gliny i słomy. Barokowy ołtarz i ambona, obrazy ilustrujące sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz pejzaże z zamkami tworzą unikatowy nastrój.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Jaworze (kosciolpokojujawor.pl)

Każdego roku, od maja do września, we wnętrzu tego kościoła organizowane są Koncerty Pokoju. Kameralna muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec, oraz miejsce, gdzie koncerty się odbywają, stwarzają szczególny klimat oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń. Łącznie w jaworskim zborze odbyło się już 67 koncertów, w tym 29 koncertów wykonanych przez artystów z zagranicy. Kościół z racji dużego znaczenia dla kultury, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Jaworze (autor: Roksana Kałamarz)

Zamek Piastowski w Jaworze, zamek w Bolkowie, ruiny zamku w Świnach, Lipie i Płoninie przenoszą nas do dawnych czasów. W Bolkowie na wzgórzu wybudowano z kamienia zamek, którego historia sięga XIII stulecia. Zamkiem władali książęta piastowscy. Charakterystyczna wieża o kształcie przypominającym krople wody góruje dzisiaj nad miastem. Na terenie zamku organizowane są festiwale oraz turnieje i pikniki rycerskie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Jaworze (autor: Martyna Oksiuta)

Powiat jaworski to atrakcyjne tereny inwestycyjne doskonale skomunikowane dzięki drodze ekspresowej S3 i autostradzie A4. Bliskie sąsiedztwo dużych ośrodków miejskich, takich jak Wrocław, Legnica, Jelenia Góra i Wałbrzych to dodatkowe argumenty, aby tutaj przyjechać.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Jaworze (autor: Martyna Oksiuta)fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Jaworze (autor: Martyna Oksiuta)


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 5 Mj. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska