W Dzienniku Ustaw opublikowano 15 marca br. rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty.
Rozporządzenie określa maksymalną wysokość świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunki przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty. Wysokość świadczenia ustalono na poziomie kwoty 40 zł za osobę dziennie, z zastrzeżeniem, że w określonych przypadkach kwota ta może być podwyższona przez wojewodę.
Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni (w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać za zgodą wojewody przedłużony) i jest wypłacane z dołu. Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy. Dodatkowo gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu gminy. Do przesłanek odmowy przyznania świadczenia zaliczono sytuacje gdy: warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku podano nieprawdę.
Rozporządzenie wchodzi w życie 16 marca br. a z jego treścią można zapoznać się tutaj.
Jednakże należy spodziewać się pilnej nowelizacji rozporządzenia. Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 15 marca br. minister Maciej Wąsik po uwagach strony samorządowej przyznał, że oznaczone aktualnie w rozporządzeniu miejsce składania wniosków - urząd gminy, nie odpowiada faktycznemu podziałowi zadań pomiędzy jednostkami organizacyjnymi gminy i nie uwzględnia, że w znacznej części samorządów takie wnioski będą obsługiwane przez ośrodki pomocy społecznej lub centra usług.