Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Bialski zaprasza

Warto zobaczyć: Powiat Bialski zaprasza fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej

Powiat Bialski to kraina nad środkowym Bugiem, której "równiny, leniwie toczące swe wody rzeki, sięgające horyzontu łąki, szachownice pól" stanowią o wyjątkowości tego zakątka wschodniej Polski.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej

Czar przyrody zachwyca i koi. Jest tęsknotą poetów, natchnieniem kompozytorów, a także ucieczką od zgiełku pędzącej wciąż do przodu cywilizacji. Piękne zabytki architektury drewnianej kościołów, cerkwi, dworów i wiejskich chałup wkomponowane w otaczający krajobraz nadają Ziemi Bialskiej jedyny w swoim rodzaju urok. Od lat zgodnie żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Tatarzy, Żydzi. Wielowiekowe współistnienie kultur i religii dokumentują obiekty sakralne w Kodniu, Leśnej Podlaskiej, Pratulinie, Kostomłotach i Jabłecznej.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej

Powiat bialski jest obszarem atrakcyjnym turystycznie. Do urokliwych miejsc należą wspaniałe krajobrazowo tereny nadbużańskie. Na najciekawszym przyrodniczo terenie utworzony został Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu”. Są to tereny ekologicznie czyste, w większości nie eksploatowane przez zorganizowaną turystykę. Tu zawsze można dobrze wypocząć z dala od zgiełku, odetchnąć czystym powietrzem. Wartym odwiedzenia jest muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie. W Janowie Podlaskim funkcjonuje Stadnina Koni – najsłynniejsze gniazdo hodowlane konia arabskiego w świecie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej

Powiat bialski zajmuje obszar 2.754 km 2, jest jednym z trzech największych powiatów w Polsce. Położony jest w środkowo-wschodniej części kraju, w województwie lubelskim. W 17 gminach i 2 miastach powiatu mieszka 110 454 osób. Szczególnym atutem powiatu jest przygraniczne położenie przy ważnych transkontynentalnych szlakach komunikacyjnych: drodze E-30 i linii kolejowej E-20 tworzących główny korytarz komunikacyjny Europy. Ruch graniczny obsługują trzy przejścia drogowe: w Kukurykach, Terespolu i Sławatyczach oraz przejście kolejowe w Terespolu. Na terenie powiatu znajduje się Terminal Samochodowy w Koroszczynie oraz największy w Polsce zespół lądowych urządzeń przeładunkowych w Małaszewiczach.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej

Region jest typowo rolniczy i rolnictwo jest podstawowym działem gospodarki. Tereny wiejskie zamieszkuje ok. 80% ogółu ludności powiatu. Ze względu na lokalne możliwości upraw rolnych na Podlasiu, przyszłość gospodarcza przemysłu regionu związana jest z inwestowaniem w nowe przedsięwzięcia przetwórcze głównie z branży rolno-spożywczej.

Powiat bialski to nie tylko piękna przyroda, czyste i naturalne środowisko, ale to obszar szans i możliwości. To przygraniczne tereny doskonałe do inwestowania i zakładania nowych firm. Przebiegające transkontynentalne szlaki komunikacyjne, międzynarodowe przejścia graniczne, to potencjał, który warto wykorzystać.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wt., 30 Lst. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska