Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Nyski moje miejsce

Warto zobaczyć: Powiat Nyski moje miejsce fot. Archiwum Powiatu Nyskiego

Powiat Nyski położony jest w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, we wschodniej części Przedgórza Sudeckiego na Obniżeniu Otmuchowskim. Miejsce to zachwyca swoją różnorodnością krajobrazową, ale także bogatą i różnorodną kulturą. Obfitujący w niezwykłe atrakcje region sprzyja organizowaniu wycieczek. Na atrakcyjność turystyczną wpływa także przygraniczne położenie w sąsiedztwie Republiki Czeskiej.

Do głównych walorów naturalnych występujących na terenie powiatu nyskiego należy zaliczyć przede wszystkim jeziora Nyskie, Otmuchowskie i Paczkowskie oraz Góry Opawskie, z ich najwyższym szczytem Biskupią Kopą (890 m n.p.m.).

fot. Archiwum Powiatu Nyskiego

Nad jeziorem nie brakuje piaszczystych plaż. Działają tam przystanie jachtowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a zaplecze gastronomiczne jest dobrze rozwinięte. Na terenie Gór Opawskich można aktywnie wypocząć, uprawiając turystykę pieszą na oznakowanych szlakach i ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych (ok. 100 km), a także turystykę rowerową. Jest to niezwykły pod względem walorów krajobrazowych oraz unikatowej fauny i flory obszar, na którym znajduje się Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz cztery rezerwaty przyrody – „Cicha Dolina”, „Las Bukowy”, „Nad Białką”, „Olszak”.

fot. Archiwum Powiatu Nyskiego

Do interesujących miejsc zasługujących na uwagę każdego turysty z całą pewnością należy Muzeum Powiatowe w Nysie, tężnia solankowa w Głuchołazach, Metamuzeum Motoryzacji oraz Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Park Zdrojowy w Głuchołazach, bastion św. Jadwigi w Nysie, Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, zamek w Otmuchowie.

fot. Archiwum Powiatu Nyskiego

Ponadto, Powiat Nyski posiada bogatą ofertę wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Jest organizatorem, ale również włącza się we współorganizację wielu imprez o charakterze regionalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Do najbardziej znanych, należy m.in. Święto Powiatu Nyskiego, Międzynarodowy Turniej Piłki Prądowej Wasserball, Lato Kwiatów, Dni Twierdzy Nysa, Festiwal Ognia i Wody, Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA oraz Balonowy Puchar Polski.

fot. Archiwum Powiatu Nyskiego

Z myślą o poznawaniu powiatu nyskiego i jego bogatej historii została stworzona również aplikacja przewodnicko-questingowa po polsko-czeskim pograniczu. Aplikacja pozwala w prosty i przyjemny sposób poznać tajemnice i uroki powiatu nyskiego. To całkowicie darmowe narzędzie, dzięki któremu za pośrednictwem telefonu bądź tabletu można poznać zabytki, atrakcje turystyczne, czy skorzystać z przykładowych tras zwiedzania. Aplikacja jest do pobrania za darmo w sklepach dla systemów Android oraz iOS (www.powiat.nysa.pl).

fot. Archiwum Powiatu Nyskiego

Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzenia powiatu nyskiego. Naprawdę warto!

fot. Archiwum Powiatu Nyskiego


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 1 Wrz. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska