Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poselska propozycja wzrostu diet radnych i wynagrodzeń pracowników samorządowych

Poselska propozycja wzrostu diet radnych i wynagrodzeń pracowników samorządowych fotolia.pl

2 sierpnia br. został wniesiony do Sejmu poselski (PiS) projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. 

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, ma on na celu urealnienie wartości świadczeń przysługujących Prezydentowi RP i byłym Prezydentom RP, a także zmiany maksymalnych kwot diet lub wynagrodzeń przysługujących przedstawicielom samorządu terytorialnego.

Projektowane zmiany w samorządowych ustawach ustrojowych zakładają określenie maksymalnej wysokości diet przysługujących w ciągu miesiąca radnym, która zgodnie z projektem będzie odpowiadała 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o  zmianie niektórych ustaw. Aktualnie wysokość diet radnych nie może przekroczyć półtorakrotności kwoty bazowej. 

Natomiast w ustawie o pracownikach samorządowych planowana zmiana dotyczy wzrostu maksymalnej wysokości wynagrodzenia pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru. Zgodnie z projektem maksymalne wynagrodzenie tych osób nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Aktualnie przepisy mówią w tym kontekście o 7-krotności kwoty bazowej. 

Wzrost wynagrodzenia przewidziano także w przypadku Prezydenta RP oraz uposażenia byłego Prezydenta RP. W myśl projektowanych zapisów wynagrodzenie Prezydenta RP ma składać się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa. Natomiast w przypadku uposażenia byłego Prezydenta RP zmiana dotyczy sposobu jego wyliczania. Jak bowiem zaproponowano byłemu Prezydentowi ma przysługiwać dożywotnio miesięczne uposażenie w wysokości odpowiadającej 75% kwot wynagrodzenia zasadniczego, jak również – analogicznie do wynagrodzenia Prezydenta RP – dodatku funkcyjnego ustalonych w przepisach o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Poza włączeniem dodatku funkcyjnego przepis dotychczasowy uzupełniono także o stwierdzenie, że przy ustaleniu uposażenia uwzględnia się dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych ustalany odpowiednio na podstawie art. 22 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych.

Ponadto w przepisie regulującym zasady wynagradzania pozostałych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe umiejscowiono mechanizm waloryzacji wynagrodzeń tych osób. Zgodnie z propozycją kwota bazowa ma być corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego (średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzenia).

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Sob., 7 Sp. 2021 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka