Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu (województwo świętokrzyskie), to przede wszystkim największe w Europie drewniane koło wodne, z historią rozpoczynającą się w II poł. XVIII wieku. Jest to jeden z symboli rodzącego się na ziemiach polskich przemysłu. W 1968 roku popadająca w ruinę fabryka żelaza została „odkryta” przez studentów i pracowników Wydziału Metalurgicznego Politechniki Śląskiej w Katowicach.
Dzięki ich zaangażowaniu udało się zabezpieczyć i zrekonstruować wiele zabytkowych urządzeń. By uchronić obiekt przed zniszczeniem w 2004 roku władze Powiatu Koneckiego podjęły decyzję o jego nabyciu i przekształceniu go w samorządową instytucję kultury. Dzięki tej decyzji zachowany został jeden z najważniejszych staropolskich zabytków dawnego przemysłu i techniki, a w 2019 roku dodatkowo przeszedł gruntowną rewaloryzację.
fot. Archiwum Powiatu Koneckiego
Na nowo uruchomiono większość unikalnych konstrukcji i maszyn, pamiętających czasy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W oparciu o zabytkową infrastrukturę organizowane są tutaj warsztaty edukacyjne oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym i rekreacyjnym. Dzięki inicjatywom i aktywności Starostwa Powiatowego w Końskich, dyrekcji i stowarzyszeń takich jak Koła Gospodyń Wiejskich ten muzealny obiekt tętni życiem i przyciąga liczne grono turystów z całego kraju. Na stałe w kalendarzu ZZH Maleniec zagościły uroczystości rocznicowe o charakterze edukacyjno-patriotycznym, jak np. „Kuźnia Powstańcza 1863”, prezentacje grup rekonstrukcyjnych i kameralne spektakle o tematyce historycznej z udziałem znanych aktorów.
fot. Archiwum Powiatu Koneckiego
W ramach „Żywych lekcji historii” uruchamiane jest wspomniane koło wodne i cały zespół urządzeń napędzanych siłą wody z malenieckiego stawu. Zabytek techniki i malownicze położenie sprzyjają organizacji imprez integrujących lokalną społeczność. „Fabryka smaku”, czy „Miodownia Staropolska”, to tylko niektóre z działań współorganizowanych przez Powiatową Radę Kół Gospodyń Wiejskich, promujących Powiat Konecki. Sztandarową imprezą, z ponad dwudziestoletnią historią, są z całą pewnością „Kuźnice Koneckie” osadzone w realiach i klimacie tego zabytkowego obiektu. Nawiązują do chlubnych tradycji przemysłowych Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego „Kuźnice”, zwykle organizowane w okresie wakacyjnym.
fot. Archiwum Powiatu Koneckiego
fot. Archiwum Powiatu Koneckiego
fot. Archiwum Powiatu Koneckiego
fot. Archiwum Powiatu Koneckiego
Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.