Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Coraz więcej upadłości konsumenckich

Coraz więcej upadłości konsumenckich fotolia.pl

Bankrutujących z każdym rokiem przybywa, co pozostaje niezmienne. W tym roku, po latach przewagi kobiet, upadłość konsumencką zaczęło ogłaszać więcej mężczyzn. Po pierwszych miesiącach 2021 r. jest ich już ponad 7,4 tys., z czego rekordzista ma dług na ponad 8 mln zł. Od 2015 r., kiedy prawo umożliwiło upadłość konsumencką, długi upadłych przekroczyły już 5,1 mld zł.

Od początku tego roku do maja upadłość konsumencką ogłosiło już niemal tyle osób, co w całym 2019 r. Jest to rezultat uproszczenia prawa, które zmieniło się 24 marca 2020 roku.

Łączna kwota do spłaty przez tegorocznych dłużników wynosi w bazach BIG InfoMonitor i BIK ponad 689 mln zł, z czego na jedną osobę przeciętnie wypada niecałe 122,6 tys. zł. W porównaniu z rokiem poprzednim było to 136,6 tys. zł, a dwa lata wcześniej 128,1 tys. zł. W pierwszym roku otwarcia się legislacji na upadłość konsumencką w Polsce (2015 r.) było to ponad 235 tys. zł.

Pierwsza dziesiątka największych dłużników to osoby posiadające minimum 2,4 mln zł zobowiązań widocznych w BIG InfoMonitor i BIK. Tegoroczny rekordzista jest mężczyzną, ma 62 lata, pochodzi z Mazowsza oraz ma niemal 8,4 mln zł. „W pierwszej dziesiątce uwagę zwraca wysoka reprezentacja Dolnego Śląska, skąd pochodzi czterech rekordzistów i nie są to małżeństwa. Po dwie osoby z niechlubnego zestawienia mieszkają na Mazowszu i w woj. Łódzkim. Na ostateczność, jaką jest upadłość, najczęściej decydują się osoby w między 36 a 45 lat i to zarówno od początku obowiązywania przepisów jak i w tym roku” – podaje BIG InfoMonitor.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: BIG InfoMonitor

Pt., 16 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła