Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Strzelecko – Drezdenecki zachwyci Cię swoim urokiem

Warto zobaczyć: Powiat Strzelecko – Drezdenecki zachwyci Cię swoim urokiem fot. Archiwum Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego

W zbliżonych granicach powiat strzelecko-drezdenecki istniał od XIV wieku do 1975 roku. Obecnie obszar powiatu obejmuje powierzchnię 1248 km2 i liczy około 49 000 mieszkańców. Siedzibą władz jest miasto Strzelce Krajeńskie, zlokalizowane na historycznym trakcie z Akwizgranu do Królewca. Najstarsza wzmianka dotycząca Strzelec pochodzi z 1272 roku i została odnotowana w Kronice Wielkopolskiej.

fot. Archiwum Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego 

Położenie powiatu w regionach fizycznogeograficznych nad rzekami Notecią i Drawą, wśród ogromnych przestrzeni leśnych i licznych rezerwatów przyrody, stanowi jeden z ciekawszych obszarów krajoznawczych zachodniej części kraju. Polodowcowa, falista rzeźba terenu z bogactwem 110 jezior i strumieni położonych wśród pagórków pokrytych polami i lasami, czyste, nieskażone przemysłem powietrze, wiele pięknych zabytków. Naturalnym bogactwem regionu są olbrzymie kompleksy leśne, w tym duże fragmenty puszcz: Drawskiej i Gorzowskiej, a w nich chronione tereny - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i Drawieńskiego Parku Narodowego. Swoisty mikroklimat zbiorowisk leśnych stwarza bardzo dobre warunki do wypoczynku. Szczególną rangę, jako zasoby przyrodnicze, stanowią obszary objęte ochroną. Region to także drugi w Polsce po Mazurach szlak żeglugowy na długości ponad 70 km. Rozpoczynający się w miejscowości Długie na jeziorze Lipie, dalej kanałem do jeziora Słowa, kanałem do Jeziora Łabęty i kanałem do Jeziora Osiek. Wykorzystując system kanałów i przesmyków, możliwe będzie dotarcie do rzeki Mierzęckiej Strugi i potem do rzeki Drawy, następnie Noteci i Warty z miejscowością Gorzów Wlkp., dalej Odrą do Morza Bałtyckiego co łącznie daje ok. 350 km, kanałami Hawela dopłyniemy do Berlina.

fot. Archiwum Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego 

Dziedzictwo kulturowe, bogata historia, walory przyrodnicze, miejsca turystyczne zapraszają do wypoczynku i czerpania radości z uroków tego niezwykłego zakątka kraju. Stwarza to idealne warunki dla miłośników pieszych wędrówek, turystyki rowerowej, jazdy konnej, sportów wodnych, a także grzybobrania, łowiectwa i wędkarstwa.

fot. Archiwum Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego 

fot. Archiwum Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego 

fot. Archiwum Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego 

fot. Archiwum Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pt., 16 Lp. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska