Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: podstawa wznowienia postępowania musi być jasna

WSA: podstawa wznowienia postępowania musi być jasna fotolia.pl

„[…] w sytuacji kiedy wnioskodawca nie wskazał podstawy wznowienia postępowania, organ powinien skierować do niego stosowne wezwanie w tym przedmiocie. Niewątpliwie we wniosku o wznowienie postępowania należy określić podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania, a także – w razie wskazania iż podstawą wznowienia jest okoliczność wymieniona w art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. – okoliczności wskazujące na interes prawny we wznowieniu postępowania. Dopiero po uzupełnieniu w odpowiednim zakresie wniosku o wznowienie organ powinien, w kontekście całokształtu wskazanych przez wnioskodawcę okoliczności, dokonać oceny dopuszczalności wznowienia” – tak brzmi teza z jednego z ostatnich wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Jakie jeszcze wskazania poczynił WSA? 

W ocenie Sądu organ dopiero po osiągnięciu stanu, o którym mowa powyżej, powinien dokonać analizy, czy wniosek o wznowienie postępowania został oparty na określonej w art. 145, art. 145a lub art. 145b k.p.a. podstawie, czy został wniesiony z zachowaniem terminu (art. 148 k.p.a.), czy pochodzi od strony, której przysługuje interes prawny w żądaniu wznowienia postępowania, a także, czy został skierowany do właściwego organu (art. 150 k.p.a.).

Jednocześnie WSA zwrócił uwagę na to, że wznowienie postępowania w drodze postanowienia nie oznacza automatycznie uchylenia decyzji ostatecznej, co do której wznowienie się toczy. Idąc dalej zauważył, że wydanie postanowienia o wznowieniu nie oznacza także, iż we wznowionym postępowaniu zostanie wydana decyzja merytoryczna np. odmawiająca uchylenia decyzji ostatecznej. Wojewódzki Sąd przypomniał też, że w orzecznictwie sądów administracyjnych dopuszcza się sytuację, w której wobec niedających się usunąć wątpliwości na etapie przed wznowieniem postępowania (np. gdy nie można jednoznacznie ustalić czy wnioskodawca jest stroną postępowania oraz czy dochował terminu na złożenie żądania wznowienia postępowania), niezbędne staje się wznowienie postępowania i dokonanie ustaleń w postępowaniu wyjaśniającym przeprowadzonym we wznowionym postępowaniu (np. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2020 r. w sprawie o sygn. II SA/Gd 570/19).

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 9 marca 2021 r., II SA/Ol 22/21

Źródło: CBOSA

Pt., 16 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel