Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Premier na Komisji Wspólnej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Premier na Komisji Wspólnej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy fot. KPRM/Krystian Maj

7 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego poświęcone Krajowemu Planowi Odbudowy.

Sprawiedliwy podział środków?

Strona samorządowa wyraziła obawy co do zasad jakie będą obowiązywały przy podziale środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jako negatywny przykład podano rozdział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i braku transparentności zasad przyznawania samorządom dofinansowania. Padła propozycja aby podziałem środków zajmowała się niezależna Agencja.
Na spotkaniu uzgodniono, że przedstawiciele samorządu terytorialnego będą mieli przedstawicieli w Komitecie Monitorującym Krajowy Plan Odbudowy (KPO).

Więcej działań na poziomie lokalnym

Zwrócono również uwagę, na pewną dysproporcję w zakresie podziału środków KPO, gdzie duża część środków ma pójść na finansowanie dużych inwestycji centralnych, tymczasem większy nacisk powinien było położony na działania lokalne. Zwrócono również uwagę, że działania w ramach KPO powinny być „szyte na miarę” a nie jednolite w całym kraju, z uwagi na różne wyzwania i zróżnicowaną sytuację jednostek samorządu terytorialnego.
Samorządowcy zauważyli również, że nadal nie zostały ogłoszone założenia tzw. Nowego Ładu, a jest to istotne z punktu widzenia oceny w jakim kierunku będą szły zmiany systemowe.

Lepiej współpracować

Samorządowcy nawiązując do aktualnej sytuacji wskazali, że większe efekty zawsze przynosi współpraca z samorządami. Jako przykład podano dobrą współpracę oraz konsultowanie z JST działań w ramach Narodowego Programu Szczepień, gdzie w ostatnim czasie samorządy zostały zaangażowane w tworzenie punktów szczepień masowych.

Zdrowie a KPO

Głos w imieniu ZPP zabrał Jan Grabkowski, Starosta Poznański, Wiceprezes Związku Powiatów Polskich. Z oczywistych względów skupił się na kwestiach dotyczących zdrowia. Zwrócił uwagę, że wśród reform planowanych w ramach KPO nie ma działań, które będą zmierzać do zwiększania poziomu finansowania służby zdrowia. Wskazał, że przyjęty w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mechanizm dochodzenia do tzw. 6% PKB na zdrowie jest nieadekwatny do potrzeb. Kolejną kwestią było wyłączenie z finansowania inwestycji w ramach KPO szpitali powiatowych, co może doprowadzić do zwiększenia nierówności w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej. Przypomnijmy, że w KPO przewidziano finansowanie inwestycji w 150 szpitalach ogólnopolskich i regionalnych. Wątpliwości budziły również przyjęte w KPO priorytety w zakresie ochrony zdrowia, jak np. wsparcie inwestycji w sektorze farmaceutycznym.

Czw., 8 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel