Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kara za ustalanie cen sprzętu sportowego

Kara za ustalanie cen sprzętu sportowego fotolia.pl

Spółka zajmująca się sprzedażą sprzętu sportowego dostała karę od UOKiK za ustalanie minimalnych cen, po których sklepy internetowe, z którymi spółka zawarła umowy, sprzedawały jej produkty. Urząd nałożył na spółkę pół miliona kary za organizowanie antykonkurencyjnego porozumienia.

Firma pod swoją ofertą sprzedawała sprzęt sportowy m.in. hulajnogi, rolki, maty do ćwiczeń. W grudniu 2019 r. Prezes UOKiK wszczął przeciw niej postępowanie i postawił jej zarzut zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję z dystrybutorami sprzętu sportowego. Dowody pozyskane m.in. podczas przeszukania w siedzibie spółki potwierdziły, że w latach 2010-2018 spółka ustalała minimalne ceny odsprzedaży, po których jego partnerzy mogli oferować produkty konsumentom w swoich e-sklepach czy na Allegro.

Przedsiębiorca nie tylko narzucał swoim partnerom minimalne ceny, po których mogli sprzedawać sprzęt sportowy, ale także monitorował, czy ich przestrzegają. Pilnowali tego także inni dystrybutorzy, żądając w takiej sytuacji od spółki interwencji. Jeśli jakiś sprzedawca stosował niższe ceny od sugerowanych, przedsiębiorca wywierał na niego presję, np. grożąc wstrzymaniem dostaw.

Źródło: UOKiK 

Wt., 23 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek