Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdynia, miasto ludzi zadowolonych

Gdynia, miasto ludzi zadowolonych fotolia.pl
Jak wynika z tegorocznego badania "Diagnoza Społeczna 2011", Gdynia to miasto, które ma najwięcej bardzo zadowolonych z życia mieszkańców (41 proc.). Portal wp.pl wylicza atuty miasta.
Żeglarska stolica Polski
Zlot żaglowców Tall Ships' Races, który już kilkakrotnie odbywał się nad Zatoką Gdańską czy regaty Gdynia Sailing Days sprawiły, że do miasta przylgnął tytuł Żeglarskiej Stolicy Polski. Kto przegapi termin zawodów, pocieszy się wizytą na Darze Pomorza, który od lat 80' pełni funkcję statku-muzeum, jako oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zwiedzanie w sezonie jest możliwe codzienne od 9 do 18, poza sezonem od 10 do 16.
Sea Towers
Projekt od początku budził duże kontrowersje - jedni uważają nowoczesny budynek za cud współczesnej architektury, inni narzekają, że kompletnie nie pasuje do miasta. Nie da się jednak ukryć, że odkąd wieże wyrosły nad Gdynią stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Sea Towers to rekordzista - stanowi najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, a także nawyższy wieżowiec wybudowany poza Warszawą. Z tarasu widokowego na ostatnim piętrze (niestety dostępnego tylko dla mieszkańców) roztacza się wspaniały widok na miasto i Zatokę Gdańską.
Najpiękniejszy klif nad Bałtykiem
Klif w Orłowie to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Zbudowany z gliny morenowej brzeg Kępy Redłowskiej rozciąga się na długości 650 metrów. Ponieważ wciąż znajduje się pod wpływem działania wiatru i morskich fal, zmienia wygląd co roku. Można go podziwiać z plaży – piękna trasa spacerowa prowadzi z Gdyni do Sopotu. Na szczyt wzniesienia obowiązuje zakaz wstępu, jednak zarówno turyści, jak i mieszkańcy ignorują go i wspinają się do góry, by zobaczyć rozległą panoramę.
Święto muzyki
Latem Gdynia ściąga nie tylko miłośników morza i słońca, ale także tysiące fanów muzyki z Polski i całego świata. Od 2003 roku odbywa się tu jeden z najsłynniejszych letnich festiwali - Open'er. Początkowo sceny znajdowały się na Skwerze Kościuszki, ale po 3 latach koncerty przeniesiono na lotnisko Babie Doły – Kosakowo. W zeszłym roku na Open'erze bawiło się ponad 85 tysięcy osób, a imprezę relacjonowało ok. pięciuset dziennikarzy.
Bliskość Półwyspu Helskiego
Gdynia może pochwalić się kilometrami złocistych plaż – kąpieliska strzeżone znajdują się w Śródmieściu, Redłowie, Orłowie, a także w Babich Dołach. Poza tym można stąd szybko i wygodnie dotrzeć na Półwysep Helski. Turyści chętnie wybierają się na jednodniowe wycieczki tramwajem wodnym – rejs do miasta Hel trwa 60 minut, a do Jastarni 75 minut. Zarówno dla młodszych i starszych jest sam w sobie atrakcją, a także wspaniałą alternatywą dla podróży koleją bądź stania w korkach między Trójmiastem a Półwyspem. Koszt biletu to 14 zł (ulgowy 7 zł).
Obiekty sportowe najwyższej klasy
W ostatnich latach Gdynia znacznie rozwinęła się pod względem obiektów sportowych. Zaczęło się od otwartej w 2008 roku Hali Sportowo-Widowiskowej (na zdjęciu), która wyróżnia się interesującą architekturą - maszty nawiązują do tematyki morskiej. Obiekt jest wielofunkcyjny - odbywają się tu nie tylko zawody sportowe, ale także targi i wystawy. W pobliżu HSW znajduje się Narodowy Stadion Rugby, otwarty w 2010 roku oraz Stadion GOSiR, którego historia sięga lat 30'. W 2009 roku na miejscu starego zbudowano nowoczesny stadion, którego oficjalnie otwarcie odbyło się dwa lata później.
Ścieżki rowerowe
Gdynia jest także przyjazna dla rowerzystów - wciąż przybywa tu ścieżek rowerowych. Niektóre odcinki przy głównych ulicach mają po kilka kilometrów, praktycznie całe miasto można dziś bez problemów objechać na dwóch kółkach. Natomiast na tych, którzy wolą trzymać się z dala od samochodów, czekają wytyczone szlaki rekreacyjne na terenach leśnych, np. między Chylonią a Witominem, Małym Kackiem a Orłowem, Witominem Leśniczówką, Chwarznem a Karwinami.
Źrodło: wp.pl
Niedz., 27 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża