Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Wejście w życie uchwały” a „moc obowiązująca”

„Wejście w życie uchwały” a „moc obowiązująca” fotolia.pl

Na temat relacji tytułowych dwóch pojęć wypowiedział się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Co orzekł WSA?

W omawianej sprawie uchwała wchodziła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa, z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 roku.

Zdaniem Sądu takie sformułowanie w połączeniu z faktem, że przedmiotowa uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym z 14 czerwca 2019 r., oznaczało, że można było mieć wątpliwości co do tego, czy weszła ona w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia, czyli z dniem 28 czerwca 2019 r., czy też z dniem 1 lipca 2019 roku. WSA wskazał w tym kontekście, że początek mocy obowiązującej uchwały oznacza jej wejście w życie.

W ocenie Sądu takie postanowienie uchwały było nie do pogodzenia z zasadami demokratycznego państwa prawa, gdy chodzi o przepisy prawa miejscowego. WSA przypomniał o tym, że zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych akty prawne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane są w dziennikach urzędowych i wchodzą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy; a według ust. 2 tego przepisu, w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż 14 dni, a jeżeli ważny interes prawny państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia aktu w dzienniku urzędowym. Natomiast art. 5 stanowi, że przepisy art. 4 nie wyłączają możliwości nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie – wskazał Sąd.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 sierpnia 2020 r., I SA/Łd 150/20

Źródło: CBOSA

Pt., 14 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel