Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyjątkowy zabytek

Wyjątkowy zabytek fot. Powiat Ropczycko-Sędziszowski

W bieżącym roku Powiat Ropczycko-Sędziszowski przystąpił do 23 edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Obiektem zgłoszonym została siedziba Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, który dotarł do finału oraz otrzymał nagrodę Związku Powiatów Polskich.

Kilka słów o laureacie…

Budynek jest usytuowany przy głównej ulicy prowadzącej do centrum miasta i należy do najbardziej okazałych i reprezentacyjnych w Ropczycach, tworzy dominantę przestrzenną w krajobrazie miejskim. Stanowi także materialny dokument historii rozwoju Kas Oszczędności na terenie Galicji w początku XX w.

Budynek wybudowany został w latach 1905 - 1907. Od czasu powstania obiekt był siedzibą Kasy Oszczędności w Ropczycach, która w 1930 roku zmieniła nazwę na Komunalną Kasę Oszczędności, a następnie na Powiatową Kasę Oszczędności. Podczas II wojny światowej, w 1943 roku przeznaczony został na warsztaty szkolne ropczyckiej filii Szkoły Mechanicznej w Dębicy, przekształconą później w samodzielną placówkę szkolną. Od tamtej pory pełnił funkcję szkoły. Przejściowo w latach 50. XX w.  w budynku mieściła się Gminna Kasa Spółdzielcza w Ropczycach.

Historyzująca architektura obiektu zwraca uwagę przechodniów murami z ceramicznej czerwonej cegły ze zdobieniami wykonanymi z cegły w innych kolorach oraz z kamieni piaskowca o nieregularnych kształtach. Ciekawe  zróżnicowanie stanowią gzymsy. Im wyższa kondygnacja, tym bogatsze, bardziej „skomplikowane” zdobienia. Urody niewątpliwie dodaje boniowanie. Wielospadowy dach, kryty bordową blachą, ożywiają kominy i facjaty. Pięknie bielą się obramowania okienne na parterze budynku.

Po wejściu do środka zachwyca arkadowa ściana wewnętrzna – swoisty portal murowany z drewnianymi wykończeniami. Piętro wyżej analogicznie, ale tym razem w całości z drewna i szkła ściana wewnętrzna. Ścianka oryginalna, poddana renowacji, tworzy swego rodzaju bramę wprowadzającą na korytarz, na którym uwagę zwracają zachowane kilkudziesięcioletnie płytki ceramiczne. Hol parteru to zróżnicowane łukowe sklepienia i ściany o niegładkiej strukturze, bo ozdobione pilastrami, które kontynuują styl kolumn ze ściany działowej.

W obiekcie zachowano w niemal niezmienionej formie układ pomieszczeń. Na piętrze ciekawostkę stanowi układ, dzięki któremu można, przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia obejść piętro na linii podkowy.

W październiku 2018 r. ukończono realizację projektu „Zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowym budynku dawnej Kasy Oszczędności w Ropczycach z przeznaczeniem na cele edukacji kulturalnej”. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z działania 4.4 Kultura Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt projektu wyniósł prawie 4,5 mln zł, w tym środki z UE to niemal 3 mln zł.  Budynek odzyskał pierwotny wygląd i blask oraz nową funkcję. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma samorządowa instytucja kultury – Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej.

Młoda jednostka stworzyła mieszkańcom powiatu ropczycko-sędziszowskiego przyjazne warunki dla rozwoju kreatywności w obszarze kultury. Ważnymi elementami misji nowej placówki jest jak najszersze udostępnianie kultury poprzez nowoczesne, multimedialne formy, aktywizowanie kulturowe społeczności poprzez działania artystyczne i edukacyjne, a także generowanie wiedzy i informacji w dziedzinie szeroko pojętej kultury (sztuki, historii miasta i regionu, kultury ludowej, itp.). Goście m.in. mogą podziwiać otworzony gabinet Antoniego Pisulińskiego (długoletniego kierownika Kasy Oszczędności) z czasów, gdy stał na czele ropczyckiej Kasy oraz pamiątki z jego afrykańskich wypraw.

Budynek, o którym mowa wpisany jest w rejestr zabytków, jako szczególne dobro kultury regionu.

Czw., 5 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka