Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska w Radzie Praw Człowieka ONZ

Polska w Radzie Praw Człowieka ONZ fotolia.pl

17 października br. podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Polska została wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ na kadencję obejmującą lata 2020 – 2022 uzyskując 124 głosy.

Członkostwo w Radzie Praw Człowieka będzie stanowić kontynuację zaangażowania Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w rozwiązywanie problemów globalnych, w szczególności w zakresie ochrony praw człowieka i podstawowych wolności.

Wśród nowo wybranych członków są także m.in. Japonia, Korea Północna, Niemcy, Holandia, Brazylia, Libia, Sudan, Wenezuela.

Polska stawia sobie za cele: umacnianie praw człowieka jako jednego z trzech głównych filarów Narodów Zjednoczonych, obok utrzymania pokoju i wspierania rozwoju; ochronę ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób niepełnosprawnych; umacnianie wolności religii lub wyznania, w tym ochronę praw osób należących do mniejszości religijnych; ochronę praw człowieka jako warunku zrównoważonego rozwoju w wymiarze społecznym, gospodarczym i środowiskowym, zgodnie z zapisami Agendy 2030.

Rada Praw Człowieka ONZ  została utworzona w 2006 r. na mocy postanowień rezolucji 60/251 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 15 marca 2006 r. i zastąpiła Komisję Praw Człowieka ONZ. Liczy 47 państw-członków. Polska była członkiem Rady w latach 2006-2007 oraz 2011-2013.

Rada Praw Człowieka stanowi najważniejsze forum  współpracy międzyrządowej w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Do jego zadań należy pomoc państwom w wypełnianiu zobowiązań z zakresu ochrony praw człowieka poprzez dialog, budowę struktur instytucjonalnych i pomoc techniczną. W ramach Rady funkcjonują grupy robocze. tzw. procedury specjalne (mandaty krajowe i tematyczne) oraz tzw. Powszechny Przegląd Okresowy przestrzegania praw człowieka we wszystkich państwach członkowskich ONZ.

Źródło: MSZ

Czw., 17 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska