Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dopisz się do spisu wyborców dzięki ePUAP

Dopisz się do spisu wyborców dzięki ePUAP fotolia.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Krajowym Biurem Wyborczym przygotowało i udostępniło na platformie ePUAP nową wersję usługi dopisania do spisu wyborców.

Usługa "Dopisanie do spisu wyborców" to bezpłatna, prosta i wygodna forma komunikacji obywateli z urzędem, a także urzędów między sobą. Usługa umożliwia obywatelom elektroniczne dopisanie się do spisu wyborców w obwodzie wyborczym innym, niż właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania lub zameldowania na pobyt stały. Dla urzędów, oferowanie tej usługi oznacza możliwość przyjmowania wniosków od obywateli o dopisanie do spisu wyborców drogą elektroniczną, a także elektronicznego przekazywania informacji między urzędami dotyczących wykreślenia obywatela z listy wyborców w danym obwodzie.

Usługa "Dopisanie do spisu wyborców" może być świadczona na platformie ePUAP przez każdy urząd gminy. Udostępnienie oraz korzystanie z usługi jest całkowicie bezpłatne. Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie przez obywateli konta na ePUAP oraz profilu zaufanego, a w przypadku gmin - konta na ePUAP z uprawnieniami instytucji publicznej.

Oprócz aktualizacji samej usługi, która podyktowana była zmianą aktów wykonawczych dotyczących wyborów - m. in. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie spisu wyborców (Dz. U. z dnia 29 lipca 2011 r.), stawiając na prostotę rozwiązania oraz wygodę urzędów gmin, usługa została wyposażona w instalator (dostępny na ePUAP www.epuap.gov.pl w dziale Podmioty publiczne > Zainstaluj usługę > Usługi gminne), który krok po kroku prowadzi użytkownika przez cały proces instalacji usługi. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu instalacja sprowadza się obecnie do czterech kroków: zalogowania się na ePUAP, wybrania z listy usług dla administracji instalatora usługi wyborczej „Dopisanie do spisu wyborców", wypełnienia oraz wysłania formularza. Każdy ze wspomnianych kroków został opisany w instrukcji dostępnej na stronach www.epuap.gov.pl, w dziale Podmioty publiczne > Zainstaluj usługę > Usługi gminne.

Z uwagi na zmiany przepisów prawa, pozostałe dwie usługi dotyczące udziału w wyborach: "Udostępnienie rejestru wyborców" oraz "Wpisanie obywateli Unii Europejskiej do rejestru wyborców", na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, zostały wycofane z ePUAP.

Źródło: epuap.gov.pl

Sob., 17 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka