Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Mazowiecki o rynku pracy i wspieraniu rodziny

Konwent Mazowiecki o rynku pracy i wspieraniu rodziny fotolia.pl

W Rezydencji Prezydenta RP w Lucieniu odbył się kolejny Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego. Wśród kluczowych tematów poruszanych na tym spotkaniu były te związane z Funduszem Pracy i nową ustawą o wspieraniu rodziny.

O skutecznej pomocy rodzinom nieradzącym sobie z opieką i wychowaniem dzieci, zapewnieniu harmonijnego rozwoju i samodzielności oraz poszanowaniu praw najmłodszych mówili na forum konwentu przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Sporo uwagi poświęcono możliwościom wsparcia rodzin oraz zapewnienia opieki zastępczej, za które odpowiedzialne są m.in. samorządy. Poruszono także perspektywy, jakie niesie współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz kościelnymi w prowadzeniu ośrodków adopcyjno–opiekuńczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zaprezentowano również zadania wojewody związane m.in. z kontrolą, rejestrowaniem wolnych miejsc, jakimi dysponują placówki oraz nadzorem pedagogicznym nad wychowawcami.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Halina Lipke przedstawiła najważniejsze założenia wkrótce wchodzącej w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

- Ustawa nakłada na powiaty a także na gminy, liczne, nowe obowiązki między innymi powołanie asystenta rodziny czy koordynatora dla rodzin zastępczych, (...), ale sedno tkwi w ostatnich zapisach tego dokumentu. Nie ma dłużej zgody na utrzymanie dotychczasowego systemu licznych domów dziecka. Dążymy do ich likwidacji. Placówki jeśli będą, nie mogą być liczniejsze niż dla 14 dzieci. A najważniejsza ma być pomoc, jaką samorządy będą niosły rodzinie. Czyli profilaktyka i wsparcie zamiast 100 osobowych, drogich molochów – mówiła dyrektor Lipke, a jej współpracownice szczegółowo przedstawiły starostom nowe przepisy, które wchodzą w życie już od 31 grudnia 2012 roku.

Podczas obrad, którym przewodniczył Piotr Zgorzelski, starosta płocki, mówiono również o sytuacji na mazowieckim rynku pracy. W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Tomasz Sieradzki, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy przedstawił dramatyczną sytuację osób bezrobotnych w całym województwie, w związku z zablokowaniem pieniędzy z Funduszu Pracy.

- Po raz pierwszy w XXI wieku mamy na Mazowszu sytuację, gdzie 12 powiatów, w lipcu, czyli miesiącu, gdzie tradycyjnie pojawiają się nowe miejsca pracy – odnotowało wzrost bezrobocia – mówił Tomasz Sieradzki – Dziś bezrobocie w województwie wynosi 9,3%. To dramatyczna sytuacja.

- W powiecie płockim w tym roku bezrobocie wzrosło z 19 do 21% z tego powodu – dodawała Iwona Sierocka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku.

- Proszę pamiętać, że dotacje z Funduszu Pracy owocowało także pieniędzmi, określonymi procentowo na utrzymanie samych urzędów. Z jednej strony ustawodawca nałożył na nas obowiązek utrzymania odpowiedniej ilości specjalistów pomagających aktywizować i wspierać bezrobotnych, nałożył kary za nietrzymanie standardów, z drugiej odbiera pieniądze na ich opłacenie. Efekt będzie taki, że za chwilę urzędnicy zasilą kolejkę po zasiłek – mówił Aleksander Kornatowski, wicedyrektor ds. Usług Rynku Pracy WUP.

- Po raz kolejny wypracujemy stanowisko Konwentu domagając się jasnej odpowiedzi od Rządu dlaczego zamrażane są przez Ministra Finansów pieniądze społeczne, których celem było służenie ludziom i pochodzące z ich składek, odcinanych od pensji – skończył dyskusję Starosta Płocki, Piotr Zgorzelski, a zarazem Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego.

Perspektywy finansowe Unii Europejskiej zaprezentował Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Omówiono także możlwiości energetycznego wykorzystania biomasy - także jako impulsu do rozwoju obszarów wiejskich.

W obradach Konwentu wzieli także udział Wicewojewoda Dariusz Piątek, Przewodniczący Związku Powiatów Polskich Marek Tramś i Sekretarz Związku Rudolf Borusiewicz.

Sob., 17 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka