Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejska Stolica Kultury 2016. Nominacja dla Wrocławia

Europejska Stolica Kultury 2016. Nominacja dla Wrocławia fotolia.pl

Wrocław nominowany do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Z polskiej strony ubiegały się także Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa.

- Wygrała Polska, a w Polsce najlepszy znak jakościowy to kultura. Wygrała Polska, dlatego że miasta, które przygotowały tę prezentację - przygotowywały i prezentację, i programy, i projekty na bardzo wysokim poziomie - powiedział minister kultury podczas uroczystości ogłoszenia wyniku konkursu. Podkreślił też, że bardzo się cieszy, iż nastąpiło na parę tygodni przed rozpoczęciem polskiej prezydencji.

Werdykt został ogłoszony w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich przez Przewodniczącego Komisji Selekcyjnej Manfreda Gaulhofera, a odbyło się to podczas konferencji prasowej z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w dniu 21 czerwca .

Wrocław pokonał ubiegające się także o tę nominację Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawę.

Decyzja ministra zostanie przekazana instytucjom unijnym we wrześniu 2011 r., po przyjęciu raportu Komisji Selekcyjnej oraz notyfikowana Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i Komitetowi Regionów nominacja dla miasta, rekomendowanego przez ekspertów do objęcia tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.

O ostatecznym przyznaniu tytułu zdecyduje Rada Unii Europejskiej po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i uzasadnieniach opartych na sprawozdaniach komisji selekcyjnej. Nastąpi to w drugim kwartale roku 2012.

O wygranej Wrocławia zadecydowała jednomyślnie Komisja Selekcyjna - eksperci mianowani są przez instytucje europejskie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - sześciu przedstawicieli z Polski i siedmiu z Unii Europejskiej.

W konkursie brane były pod uwagę różne kryteria np. wydatki miasta na kulturę, ale także jakość tych wydatków oraz zaangażowanie środków unijnych na kulturę.

Minister Zdrojewski zaapelował, aby nie tylko zwycięskie miasto, ale także pozostałe, które startowały w konkursie, realizowały programy przygotowane w ramach konkursu Europejska Stolica Kultury 2016.

Celem wyboru „Europejskiej Stolicy Kultury” jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie kultury oraz promowanie trwałego dialogu kultur na szczeblu europejskim.

Polskie miasto ma pełnić tytuł wraz z miastem hiszpańskim, które zostanie wybrane w przyszłym tygodniu.

W październiku 2006 roku Parlament Europejski oraz Rada UE wydały decyzję, zgodnie z którą w 2016 r. jedno polskie miasto wraz z wybranym miastem hiszpańskim będzie nosiło zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. O wyborze miał rozstrzygnąć wieloetapowy konkurs, co właśnie się stało.

Gratulujemy Wrocławiowi i cieszymy się na ucztę kulturalną w tym pięknym mieście.

Źródło: samorząd.pap.pl, inf. własna

Czw., 23 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun