Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Agenda miejska UE (2). Spotkanie konsultacyjne w Warszawie

Agenda miejska UE (2). Spotkanie konsultacyjne w Warszawie fotolia.pl
Unia Europejska formułuje swoją politykę wobec miast. Przedstawiciele państw członkowskich podpisali w Amsterdamie pakt przyjmujący tzw. agendę miejską UE. Określono w nim dwanaście priorytetowych tematów rozwoju miast, których rozwiązania mają by wypracowane przez międzynarodowe partnerstwa. 13 lipca br. w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone agendzie miejskiej Unii Europejskiej oraz działaniom na rzecz wzmacniania wymiaru miejskiego w krajowej polityce regionalnej.
 
Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, dla wypracowania konkretnych rozwiązań, dotyczących określonyh w agendzie dwunastu priorytetów, wybrano współpracę partnerską. Kluczowym mechanizmem realizacji agendy miejskiej UE jest współpraca przedstawicieli państw członkowskich, właściwych dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej, miast, organizacji i ekspertów zajmujących się tematyką rozwoju miast na poziomie europejskim, w ramach partnerstw. Polskie ministerstwo rozwoju podkreśla, że poprzez wpływ na formułowanie polityki miejskiej Unii, miasta będą miały możliwość uczestniczenia w kształtowaniu przyszłych polityk unijnych, prawodawstwa unijnego, instrumentów finansowych.
 
Celem partnerstw, tworzonych na zasadzie dobrowolności, będzie wypracowanie wielopoziomowego i wielowymiarowego podejścia oraz analiza danego tematu agendy, pod kątem wzmacniania wymiaru miejskiego polityk UE w trzech obszarach: lepsze stanowienie prawa (Better regulation), lepsze finansowanie (Better funding) oraz wzmacnianie bazy wiedzy i wymiana doświadczeń (Better knowledge). Każdy priorytet będzie realizowany przez partnerstwo, którego zadaniem będzie przygotowanie oraz implementacja planu działania w ciągu dwóch - trzech lat. W wyniku realizacji planu powstaną konkretne propozycje, związane z tematem partnerstwa, które będą wkładem w proces rewizji istniejących przepisów prawa, instrumentów i inicjatyw UE. 
 
Resort rozwoju rozważa udział Polski w następujących partnerstwach: Jobs and skills in the local economy oraz Sustainable use of land and Nature-Based solutions, z uwagi na tematykę tego drugiego priorytety, ministerstwo rozważa objęcie roli koordynatora partnerstwa.
 
Spotkanie dla zainteresowanych
 
Wydział polityki miejskiej w departamencie strategii rozwoju MR zaprasza przedstawicieli miast do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 13 lipca o godz. 11.00 w siedzibie ministerstwa przy ul. Wspólnej 2/4 ( w tzw. sali kinowej). Zgłoszenie do udziału w spotkaniu przyjmowane są drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 8 lipca br.
 
Źródło: mr.gov.pl
Serwis główny: EUROFUNDUSZE 2014-2020
Czw., 7 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża