13 kwietnia br. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej analizowała projekt przygotowany przez posłów Platformy Obywatelskiej.
Czego dotyczy projekt?
Jednym z celów jest uregulowanie sytuacji powstających w istocie bez ograniczeń i możliwości skutecznej kontroli uciążliwych punktów sprzedających alkohol przez 24h na dobę poza miejscami sprzedaży, w kioskach uruchamianych na terenach np. osiedli mieszkaniowych, na których to uciążliwą obecność często skarżą się mieszkańcy, jak i właściciele lokalnych czy osiedlowych sklepów. W ocenie projektodawców nowelizacja nie ogranicza żadnych praw przedsiębiorców, a jedynie daje instrumenty władzom gmin do większej kontroli nad stale rosnącą w ostatnich latach liczbą punktów sprzedaży alkoholu, poza wiedzą i zgodą danej gminy.
Dyskusja
W toku dyskusji wypowiadali się zarówno przedstawiciele zainteresowanych środowisk, jak i posłowie. Przedstawiciel Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zauważył, że przedmiotowy projekt jest niepełny, nie reguluje wszystkich kwestii, które w aktualnym stanie prawnym są niedoprecyzowane. Przedstawiciele przedsiębiorców podnosili, że istotą problemu nie jest brak precyzyjnych przepisów, lecz nieegzekwowanie ich przestrzegania przez Policję i Straż Miejską.
Posłowie, mając na uwadze z jednej strony konieczność doprecyzowania przepisów aktualnie obowiązujących, z drugiej zaś – uwzględniając potrzebę przeprowadzenia szerokich konsultacji publicznych odrzucili projekt w pierwszym czytaniu jednocześnie zapowiadając złożenie pełniejszego, lepiej przygotowanego projektu w przyszłości.