Usytuowanie obiektu budowlanego na innej działce, niż było to określone w pozwoleniu na budowę, nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, lecz samowolę budowlaną do której mają zastosowanie przepisu art. 48 powyższej ustawy, orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dokładne określenie usytuowania obiektu budowlanego na konkretnej działce, znajduje się w zatwierdzonym projekcie budowlanym (projekcie zagospodarowania działki), z konkretnym usytuowaniem obiektu budowlanego na określonej działce budowlanej wiąże się oświadczenie, o którym mowa w art. 33 ust. 2 Pr.bud., dokumenty wymienione w art. 34 ust. 3 pkt 3 i 4 Pr.bud., opinie, uzgodnienia i pozwolenia wymienione w art. 35 ust. 1 pkt 4 Pr.bud. oraz spełnienie warunków technicznych określonych w § 12, 13, 60 i innych rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zatwierdzając projekt budowlany oraz udzielając pozwolenia na budowę na konkretnie określonej działce organ musi sprawdzić, czy działka ta spełnia wymagania działki budowlanej w rozumieniu art. 2 pkt 12 u.p.z.p. oraz czy nie będą naruszane uzasadniane interesy osób trzecich, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 9 Pr.bud. O błędnej kwalifikacji prawnej odsyłającej do art. 51 ust. 1 pkt 3 Pr.bud. w przypadku samowolnej zmiany usytuowania obiektu budowlanego, może świadczyć chociażby to, że nie ma możliwości w oparciu o w/w przepis nałożenia obowiązku wykazania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem, które by mogły mieć usytuowania obiektu budowlanego zgodnie z pierwotnie wydanym pozwoleniem na budowę i zatwierdzanym projektem budowlanym.
II OSK 572/14 - Wyrok NSA
Źródło: CBOSA