Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Decyzja administracyjna czy pismo informacyjne?

Decyzja administracyjna czy pismo informacyjne? fotolia.pl
Należy odmówić przymiotu decyzji pismom zawierającym informacje, opinie, stanowiska organów, w sytuacji gdy nie spełniają one wskazanych wymogów dotyczących decyzji administracyjnych, tak wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. 
 
Za decyzję administracyjną można uznać tylko takie oświadczenie woli organu administracyjnego, które wywiera skutki prawne w sferze stosunku materialnoprawnego, bądź w sferze stosunku administracyjnego procesowego. Skutki materialnoprawne zawierają się w kształtowaniu, zmianie lub wygaśnięciu stosunku administracyjnoprawnego, co z punktu widzenia strony (adresata decyzji) znajduje wyraz w przyznaniu jej uprawnień lub nałożeniu obowiązków, bądź stwierdzeniu istnienia określonego uprawnienia lub obowiązku. Ponadto nie ulega wątpliwości, że decyzja wydawana jest w postępowaniu toczącym się przed danym organem administracji publicznej w indywidualnej sprawie administracyjnej i stanowi jej rozstrzygnięcie.
 
W przedmiotowej sprawie mieszkanka gminy złożyła pięć wniosków o rozstrzygnięcie spraw, udzielenie informacji oraz żądanie przeprowadzenia części sieci wodociągowej na terenie drogi gminnej. W odpowiedzi otrzymała jej zdaniem wadliwą "decyzję", jak wnioskowała pomimo niezachowania wymogów formalnych pismo to jest decyzją administracyjną, ponieważ oznaczono w nim organ, wskazano adresata i rozstrzygnięto o istocie sprawy. 

Organ zdaniem Sądu w przedmiotowym piśmie wyjaśniał jedynie skarżącej różnice między przyłączem wodociągowym a kanalizacyjnym i przywołał treść art. 15 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W żadnym miejscu przedmiotowego pisma nie ma autorytatywnego rozstrzygnięcia o przysługujących skarżącej prawach czy nakładanych na nią obowiązkach. Zaskarżone zostało pismo wyjaśniające (informujące), które nie dotyczy uzyskania przez stronę konkretnych uprawnień lub nałożenia konkretnych obowiązków. Jeśli skarżąca uważa, że w niniejszej sprawie obowiązkiem Wójta było wydanie decyzji administracyjnej, to powinna wnieść skargę na bezczynność tego organu. Pismo będące przedmiotem skargi decyzją administracyjną na pewno nie jest.

Źródło: II SA/Ke 605/15 - Postanowienie WSA w Kielcach

Czw., 24 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk