Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Luka prawna w sprawie wielkopowierzchniowych obiektów wyeliminowana

Luka prawna w sprawie wielkopowierzchniowych obiektów wyeliminowana fotolia.pl

W trybie pilnym posłowie przystąpili do pracy nad projektem zmiany ustawy i planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pilnym, bo projekt trafił do sejmu w ostatnich dniach a już przeszedł pierwsze czytanie, w którym, co może dziwić nie przyjęto żadnych uwag i zmian. Ustawa nie powinna budzić kontrowersji, bo zmierza do usunięcia luki prawnej, która jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność z konstytucją ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, które m. in. zmieniały przepisy dotyczące obowiązku uchwalania planów miejscowych dla obszarów rozmieszczenia obiektów handlowych.

Ukształtowała się, co prawda w tym kontekście już pewna linia orzecznicza tożsama z projektem jednak luka prawna powinna zostać wypełniona. Jednocześnie ustawa wychodzi naprzeciw braku regulacji dotyczącej tych obiektów w ustawie o rewitalizacji. Linia orzecznicza, która została wspomniana wyżej odnosi się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2012 roku, zgodnie, z którym lokowanie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 wymaga uchwalenia planu miejscowego. Powierzchnie dostępne systemy informacji prawnej mówią, co prawda o wielkości powyżej 400m2 jednak jest to błędna informacja. Norma odnosi się do obiektów wielkopowierzchniowych powyżej 2000 m2 jest to pochodna wyroku TK oraz orzecznictwa. Dlatego w ramach zmian zaproponowana jest właśnie ta wyższa wartość.

Objęcie tych obiektów planem zagospodarowania ma doprowadzić do równowagi procesów ekonomicznych w gminach jak również spowodowane jest istotą ich wpływu na zagospodarowanie przestrzenne. W zakresie przepisów przejściowych proponuje się by plany miejscowe obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy zachowały moc, a studia uchwalone przed dniem wejścia w życie ustawy zachowały ważność.

Pt., 11 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk