Starej kotłowni szkolnej nie trzeba burzyć, można ją zmodernizować i to tak, że stanie się centrum nauki dla młodzież.
Pomysł był oryginalny, pożyteczny i ekologiczny. Podobał się nie tylko tym, którzy przy nim pracowali. Podobał się uczniom. Podobał się ministerstwu edukacji i Związkowi Powiatów Polskich.
27 sierpnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w XIX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2014. Do konkursu zgłoszono 762 realizacje. Wśród nich znalazło się zgłoszone przez Powiat wyszkowski Mazowieckie Edukacyjne Centrum Energii Odnawialnej (MECEO).
Szczęśliwie powiat trafił do finału i otrzymał nagrodę od ministerstwa edukacji narodowej w kategorii edukacja. Dostał też nagrodę od Związku Powiatów Polskich, który współpracuje z organizatorem konkursu - Stowarzyszeniem Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
Dziennikowi Warto Wiedzieć dzięki uprzejmości starosty Bogdana Mirosława Pągowskiego udało się nie tylko porozmawiać z osobami związanymi z MECEO, ale i je obejrzeć.
Budynki użyteczności publicznej
- Składaliśmy projekt nie tylko na utworzenie Mazowieckiego Centrum Edukacyjnego Energii Odnawialnej w pomieszczeniu starej kotłowni w budynku internatu działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie, ale i na termomodernizację budynków użyteczności publicznej powiatu wyszkowskiego, w tym budynku starostwa powiatowego w Wyszkowie - tłumaczy Bogdan Mirosław Pągowski. – Udziałowcem był także burmistrz miasta Wyszków – dodaje. – Aby zwiększyć atrakcyjność projektu i uzyskać środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, chcieliśmy wykorzystać w nim odnawialne źródła energii – wyjaśnia starosta. Budynek kotłowni był w bardzo złym stanie. W zasadzie była to już tylko ruina –Mogliśmy go zburzyć albo zrobić coś fajnego – mówi Dorota Piotrowicz, dyrektor I LO.
Na szczęście władze powiatu podjęły słuszną decyzję i wybrały opcję drugą. MECEO działa i edukuje od blisko roku. Składa się z sali wykładowej wyposażonej w komputery i tablicę interaktywną, pomieszczeń socjalnych. Wejść można także na dach i zobaczyć zainstalowane tam kolektory słoneczne oraz przyjrzeć się z bliska wiatrakowi. Widok jest imponujący. Budynek zaś schludny i nowoczesny.
- Budynek jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla starosta Pągowski.
- MECEO posiada kolektory słoneczne, które służą do ogrzewania ciepłej wody, i ewentualnie do wspomagania c.o. Ma baterię fotowoltaiczna dającą zasilanie oświetlenia LED dla pomieszczeń wykładowych. Wyposażone jest również w turbinę wiatrową zasilającą oświetlenie LED dla pomieszczeń wykładowych. Posiada pompę ciepła z pionowymi wymiennikami gruntowymi, dzięki którym możliwe jest ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. W MECEO zastosowane są ponadto: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, sterowanie całym systemem (BMS), system przekazywania parametrów pracy wszystkich instalacji do współpracujących z Centrum pracowni szkolnych na terenie województwa mazowieckiego – wyjaśnia Jan Kowalczyk, nauczyciel fizyki w I LO. To jedyna tak kompleksowo wyposażona placówka w kraju.
Przyjemne z pożytecznym
Instalacje nie tylko służą użytkownikom obiektu np. zasilając oświetlenie, czy mieszkańcom internatu, którzy dzięki nim mają ciepłą wodę, ale także uczniom, którzy mogą poznać zasady korzystania z odnawialnych źródeł energii. Jak podaje starostwo powiatowe, MECEO powstało po to, by pokazać młodym ludziom odnawialne źródła energii i nauczyć ich, jak je wykorzystywać.
– W ramach zajęć z fizyki prowadzonych przez prof. Kowalczyka uczniowie naszego liceum mają okazję zobaczyć jak można pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych – wyjaśnia dyrektor Piotrowicz. – Ponadto w MECEO można korzystać z dodatkowych zajęć dydaktycznych – dodaje pani dyrektor. Do Centrum przyjeżdżają także uczniowie z innych szkół położonych na terenie powiatu.
- Nauka ma być połączeniem teorii z praktyką. Uczniowie śledzą funkcjonowanie prawdziwych instalacji pracujących w różnych obiektach. Na podstawie tych informacji z pomocą nauczycieli dokonują różnego rodzaju obliczeń ukazujących możliwości i efekty wykorzystania odnawialnych źródeł energii – mówi Ewa Ćwik, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie
MECEO planuje rozwój
- Chcemy, aby z zajęć mogli skorzystać wszyscy chętni, którzy się do nas zgłoszą – wyjawia Jan Kowalczyk. – Moim marzeniem jest podjęcie współpracy z producentami materiałów wykorzystywanych w instalacjach energooszczędnych, tak, aby osoby zainteresowane mogły obejrzeć ich próbki, zbudować projekt domu – wyznaje Kowalczyk.
- Warto, aby także inni starostwie czy dyrektorzy szkół zobaczyli jak działa nasze Centrum. Może zainspiruje ich to do podobnych inwestycji – zachęca starosta Pągowski. - Dzięki wiedzy dobytej w MECEO uczniowie będą mogli ją w przyszłości wykorzystać a także przekazać rodzicom – podaje starosta. Na terenie powiatu realizowany jest także projekt współfinansowany z regionalnego programu operacyjnego, dzięki któremu mieszkańcy mogą instalować kolektory słoneczne. – Sam z tego korzystam i od marca nie martwię się o rachunki za ciepłą wodę – mówi starosta.
Autorem projektu MECEO była Fundacja „Szkoła Pod Słońcem” z Warszawy, Grupa Proeks Janusza Sikory z Marek, TNK Projekt Macieja Bargiela z Warszawy. Inwestorem zastępczym przy tej realizacji było WDI Obsługa Inwestycji Sp. z o.o. z Ostrołęki, realizatorem Skorut Systemy Solarne Sp. z o.o z Myślenic. Koszt robót budowlano-montażowych z wartością wbudowanych urządzeń wyniósł 1 586 811,43 zł.
Wszystkim zaangażowanym w MECEO serdecznie gratulujemy. Zachęcamy też do zainteresowania się możliwościami uzyskania ciepła i prądu z odnawialnych źródeł i kontaktem z Centrum.