Kanon Miejsc Historycznych to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków.
Podejmując się realizacji projektu Kanon Miejsc Historycznych, organizatorzy wyszli z założenia, że powinny do niego należeć miejsca, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa. W pracach nad projektem zgodzili się wspomóc organizatorów swoją wiedzą i doświadczeniem państwo profesorowie: Jolanta Choińska–Mika, Włodzimierz Borodziej, Jerzy Kochanowski, Jacek Purchla, Henryk Samsonowicz, Wojciech Tygielski.
Ostateczny kształt Kanonu, który dostępny jest na stronie internetowej http://www.miejscahistoryczne.nimoz.pl/, przygotowany został przy udziale dyrektorów instytucji kultury realizujących projekt, pani prof. Małgorzaty Rozbickiej (NID) i pana prof. Piotra Majewskiego (NIMOZ). Autorem tekstów komentarzy do wchodzących w skład Kanonu miejsc zgodził się zostać pan Jerzy Bracisiewicz.
Kanon Miejsc Historycznych prezentowany jest na specjalnie do tego celu stworzonej ww. stronie internetowej.
"Zdawaliśmy sobie sprawę, że projekt ten jest badawczo inspirujący, a zarazem mobilizujący aktywność środowisk regionalnych oraz że może wywołać wiele dyskusji, dlatego przewidzieliśmy możliwość zgłaszania do niego uwag. Będzie to możliwe właśnie za pośrednictwem wspomnianej wyżej strony. Kanon jest więc projektem otwartym." - informuję realizatorzy projektu.
Według ich zapewnień powyższe działania, to wstęp do znacznie szerszego projektu edukacyjnego oraz informacyjno-promocyjnego, który dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczyni miejsca historyczne, zaliczone w poczet miejsc „kanonicznych”, oraz sprawujące nad nimi opiekę instytucje, jeszcze bardziej znanymi – na miarę ich roli w kształtowaniu zbiorowej tożsamości – wczoraj, dziś i jutro.
Wszyscy zainteresowani mogą przesyłać opinie do poszczególnych miejsc za pomocą formularza na stronie http://www.miejscahistoryczne.nimoz.pl/
Ogólne uwagi i propozycje można także kierownać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Źródło: NIMOZ