Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Globalne wyzwania, lokalne reakcje. Jak samorządy Mazowsza mogą wykorzystać europejskie doświadczenia

Globalne wyzwania, lokalne reakcje. Jak samorządy Mazowsza mogą wykorzystać europejskie doświadczenia fotolia.pl

Kończy się projekt służący wsparciu mazowieckich samorządów w dostosowaniu do coraz szybszych zmian cywilizacyjnych i gospodarczych. Dzięki niemu jednostki samorządowe zyskały rozbudowany zestaw źródeł do wykorzystania w trakcie tworzenia lokalnych strategii rozwoju i podejmowaniu bieżących decyzji.

Współczesne społeczeństwa stają wobec coraz szybszych i coraz mniej przewidywalnych zmian w otoczeniu (gospodarczym, społecznym, środowiskowym).  Zmiany te mają charakter globalny, jednak to na szczeblu lokalnym podejmowane są działania służące adaptacji do zmieniających się warunków. Wymaga to od władz lokalnych podejmowania działań dostosowawczych do zaobserwowanych już trendów i zjawisk, ale także budowania potencjału dla sprawnego reagowania na nagłe, nieprzewidywalne wydarzenia i procesy, których skutki są jeszcze mało widoczne, a które w przyszłości mogą stanowić ważny czynnik determinujący ich możliwości rozwojowe.

Rozpoznaniu trendów rozwojowych i prognozowaniu zmian gospodarczych zachodzących na Mazowszu poświęcony został międzynarodowy projekt „Rola samorządu w adaptacji przedsiębiorstw i pracowników do globalnych i regionalnych trendów gospodarczych” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło aktualnej wiedzy dla mazowieckich samorządów

Efektem części badawczej projektu są publicznie dostępne raporty mogące stanowić podstawę do planowania lokalnych działań służących dostosowaniu do zmian. Dotyczą one m.in.:
•    zdolności adaptacyjnych firm na Mazowszu
•    czynników decydujących o efektywnym reagowaniu i wykorzystywaniu trendów związanych z upowszechnieniem technologii informacyjno-komunikacyjnych
•    przemian na rynku pracy Mazowsza, w tym zmian zapotrzebowania na kompetencje pracowników
•    potencjału i działań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zwiększania adaptacyjności przedsiębiorstw i osób na rynku pracy.

Narzędzia wspierające politykę samorządową

Efektem prac studyjnych są praktyczne narzędzia przeznaczone do bezpośredniego wdrożenia przez JST woj. mazowieckiego. Opublikowane zostały dwa opracowania skierowane do samorządów poszukujących wiedzy i inspiracji przy budowaniu lokalnych strategii rozwoju. Oba opracowania powstały we współpracy z partnerami zagranicznymi i wykorzystują doświadczenia europejskich samorządów lokalnych.

Inspiracje dla rozwoju lokalnego
Katalog dobrych praktyk z przeglądu międzynarodowego

Wydawnictwo zawiera opisy działań podejmowanych przez europejskie samorządy w celu dostosowania społeczności lokalnych do zmieniających się warunków. Stanowi wybór praktycznych działań, które mogą podjąć samorządy, aby wspierać adaptacyjność firm i osób na rynku pracy.

Jak wspierać adaptacyjność na poziomie lokalnym
Lista sprawdzająca dla polskich samorządów.

Adaptacyjność to zdolność stałego dostosowywania lokalnego systemu społeczno-gospodarczego do zmieniającego się otoczenia.
„Lista sprawdzająca” to narzędzie do oceny, czy w gminie (mieście) funkcjonują rozwiązania zwiększające jej potencjał adaptacyjny, tworzące warunki do trwałego, zrównoważonego rozwoju lokalnego. Z perspektywy władz lokalnych i urzędników publikacja ta może służyć zarówno diagnozie, jak i poszukiwaniu inspiracji. Jej zastosowanie umożliwi samorządom prostą i sprawną samoocenę, a także wskaże obszary wymagające poprawy.

Pracom badawczym i studyjnym towarzyszyły spotkania robocze z wybranymi europejskimi samorządami lokalnymi, seminaria naukowe, lokalne seminaria upowszechniające oraz konferencja podsumowująca.

W ramach projektu kilkadziesiąt jednostek samorządowych Mazowsza otrzymało bezpośrednie wsparcie w formie doradztwa.
Z rezultatami i rozwiązaniami wypracowanymi w ramach projektu można zapoznać się na stronie http://cyfrowa-gospodarka.pl/  
Projekt został zrealizowany przez MGG Conferences Sp. z o.o. wraz z partnerami – Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) oraz Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego oraz Spatial Foresight GmbH (Luksemburg), Spatial Foresight Germany GmbH (Niemcy), Fundació per a la Universitat Oberta de Catalunya (Hiszpania).

Źródło: MGG Conferences Sp. z o. o.

Sob., 20 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: