Rada gminy, działając na podstawie art. 54 par. 3 w zw z art. 147 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), może uwzględnić skargę do sądu administracyjnego na własną uchwałę w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i stwierdzić jej nieważność - taką tezę sformułował Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z dnia 18 listopada 2014 roku w sprawie o sygn. akt: II OSK 2377/14.
Tłem dla przedmiotowego rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.
Rada miejska, zgodnie ze swoją właściwością, wydała uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum miasta. Wojewoda wniósł skargę do sądu administracyjnego na ww. uchwałę, żądając stwierdzenia nieważności uchwały w całości. Po zapoznaniu się z argumentacją Wojewody, rada gminy sama uwzględniła tę skargę i podjęła uchwałę o stwierdzeniu nieważności uchwały. Zgodnie ze stanowiskiem Wojewody, stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy uprawniony jest jedynie organ nadzoru oraz sąd administracyjny. Żaden przepis nie daje radzie gminy kompetencji do stwierdzenia nieważności własnej uchwały.
Rozstrzygnięcie NSA
NSA nie zgodził się ze stanowiskiem Wojewody. Wskazał, że zgodnie z art. 54 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, możliwa jest tzw. autokontrola przez organ administracji własnego działania bez konieczności angażowania sądu administracyjnego w ocenę jego zgodności z prawem. Zgodnie z ww. artykułem organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy.
Skoro rada gminy jest właściwa do rozstrzygania w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jego uchwalenia, zmiany, uchylenia),to "w zakresie swojej właściwości" może również uwzględnić skargę na uchwałę w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, stwierdzając jej nieważność – uznał NSA.
Żródło: Lex